Ürtiker, yaygın olarak bilinen ismiyle kurdeşen ciltte kırmızı veya beyaz kaşıntılı kısımların oluşmasına neden olan bir cilt reaksiyonudur. Hayati risk taşımasa da, kaşıntı ve bu gibi durumlardan dolayı hayatı ve günlük ritüel yaşamı etkileyen rahatsızlık veren bir durumdur. Bu makalemizde sizler için Akut Ürtiker’in belirtilerinin neler olduğunu inceledik;

Akut Ürtiker Belirtileri Nelerdir?

Döküntüler genellikle aniden belirir ve cildin herhangi bir bölgesini etkileyebilir. Deride küçük kabarcıklar olarak gelişen bu hastalık genel olarak alerjik bir reaksiyon sonucunda oluşan cilt reaksiyonudur. Bu kabarcıklar sivrisinek ısırığına benzeyen küçük tekerlekler halinde olur ve rahatsız edebilecek bir kaşıntıya sebep olur. Her bir kabarcık, beyaz, kırmızı veya genellikle parıltılı bir cilt alanı ile çevrilidir. Kurdeşenin kabarcık ve parıltılı görüntüsü, herhangi bir ısırganın sokması sonucunda oluşan döküntüye benzerdir. Kabarcıklar genellikle 1-2 cm çapında olmakla beraber boyutları hastalığın derecesine doğru orantılı olarak değişebilir. Vücudun çeşitli yerlerinde oluşabilir fakat bazı durumlarda aynı bölgede birden çok görülebilir bu durumda, hepsi aynı bölgede ise tedavinin daha kolay olacağını gösterebilir. Bazen birbirinin yanındaki düğme şeklindeki kızarıklıkları büyük tohulara dönüştürmek için bir araya gelebilirler fakat çoğunlukla daireseldirler. Hastalığın geçmesine rağmen çevresindeki parlama bir süre kalır bu da ” geçmedi mi ” ? diye korkutmamalı. Cildin etkilenen bölgesi lekeli bir biçimde kırmızı yapabilir. Bu durum yavaş yavaş solar ve cilt normale döner. Her bir kabarcık genellikle 24 saatten az sürer ancak bazıları kayboldukça diğerlerinin ürediği de görülebilir. Daha sonrasında ise bu döküntüler vücudun etrafında hareket ediyormuş gibi görünebilir. Bir çok cilt bölgesi aniden bu durumdan etkilenir ise döküntüler oldukça kötü görünebilir.

Diğer Belirtiler;
– Akut ürtiker’e sahip olan insanların çoğunluğu kendini hasta hissetmez, ancak döküntü ve kaşınmanın derecesi ve belirtilerin geçmesi zahmetli olabilir.

– Bazı durumlarda anjio ödemi olarak adlandırılan bu durum ürtiker ile aynı anda gelişir. Bu durumda, sıvılar derinin altındaki dokuların içine sızar ve dokunun şişmesine neden olur.

– Anjiyo ödemin şişmesi vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilir fakat en çok göz kapaklarını, dudakları ve cinsel organı etkiler.

– Bazı durumlarda dil, boğaz bu durumdan dolayı etkilenir ve şişer bu durum yutkunmayı zorlaştırır. Bu şişkinlik bazen solunum güçlüğüne neden olacak derecede kötüleşir.

– Anjiyo ödem belirtileri, ürtiker belirtilerinden daha uzun süre devam etmektedir. Şişmiş alanların çökmesi ve yok olması üç günden fazla sürebilir.