Ürtiker, yaygın olarak bilinen ismiyle kurdeşen ciltte kırmızı veya beyaz kaşıntılı kısımların oluşmasına neden olan bir cilt reaksiyonudur. Hayati risk taşımasa da, kaşıntı ve bu gibi durumlardan dolayı hayatı ve günlük ritüel yaşamı etkileyen rahatsızlık veren bir durumdur. Bu makalemizde sizler için Akut Ürtiker’in ne olduğunu inceledik;

Akut Ürtiker Nedir?

Akut Ürtiker Nedir?

Ürtiker, cilt yüzeyinin hemen altındaki kan damarlarından sızan küçük miktarlarda sıvının neden olduğu kaşıntılı bir döküntüdür. Ürtiker’in iki türlü çeşidi vardır.
– Akut Ürtiker: Aniden gelişen kabarcıklar oluşursa ve 6 haftadan az sürer ise, genel olarak vakalar 24 ile 48 saat arasında sürmektedir. Dünya üzerinde her 6 insandan birinde, hayatının herhangi bir evresinde ürtiker bulunmaktadır. Herhangi bir yaş aralığı gözetmeksizin her yaşta boy gösterebilecek olan bu hastalık bazı insanlarda tekrarlayan ataklarıyla adeta hayatı zehir edebilir.
Kronik Ürtiker: Vücudunuzda oluşan kabarcıklar 6 haftadan fazla sürüyor ise bu kronik ürtikerdir ve bir an önce tıbbi yardım almanız gerekmektedir.
Akut Ürtiker aniden oluşan kaşıntılı ve döküntülü bir hastalıktır ve vücuda, cildinize verdiği zarardan dolayı günlük ritüel yaşamınızı etkileyen bir durumdur. Döküntüler alerji kaynaklı olabilir ve bu yüzden 24 saat içinde alerji / immünoloji uzmanınıza görünmeniz gerekmektedir

Önemli Bilgi;

Ürtiker(kurdeşen) için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Ürtiker olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları ürtiker konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından ürtikerden şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.