Ürtiker, yaygın olarak bilinen ismiyle kurdeşen ciltte kırmızı veya beyaz kaşıntılı kısımların oluşmasına neden olan bir cilt reaksiyonudur. Hayati risk taşımasa da, kaşıntı ve bu gibi durumlardan dolayı hayatı ve günlük ritüel yaşamı etkileyen rahatsızlık veren bir durumdur. Bu makalemizde sizler için Akut Ürtiker’in tedavisinin nasıl yapıldığını inceledik;

Akut Ürtiker Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akut Ürtiker Tedavisi Nasıl Yapılır?

Araştırmacılar, ürtikere neden olabilecek faktörlerin çoğunu tespit etmiş durumdadır. Bunlara besinler ve aldığınız diğer maddeler, örneğin ilaçlar dahildir. Bazı insanlar sadece bazı maddelere dokunarak kurdeşen geliştirir. Bazı hastalıklar ürtikere neden olabilir sizler için en yaygın nedenlerden birkaçını inceledik;

– Bazı yiyecekler ( Özellikle yerfıstığı, yumurta, fındık ve kabuklu deniz canlıları)

– Antibiyotikler ( penisilin ve sülfa gibi), aspirin ve ibuprofen gibi ilaçlar.

– Böcek sokmaları veya ısırıkları

– Basınç, soğuk, ısı veya güneşe maruz kalma gibi fiziksel uyaranlar.

– Lateks

– Kan nakli

– İdrar yolu enfeksiyonları ve bakteriyel enfeksiyonlar

– Soğuk algınlığı, bulaşıcı mononükleoz ve hepatit de dahil olmak üzere olan tüm viral enfeksiyonlar

– Hayvan tüyleri

– Polen alerjisi

-Zehirli meşe ve zehirli sarmaşık gibi bazı bitkiler

Antihistaminikler, akut ürtiker için reçeteyle kullanılabilir ve sıklıkla önerilen bir ilaç tedavisidir. Alerjik belirtilere neden olabilecek deride bir kimyasal olan histaminin etkisini bloke etmeye çalışır. Genel olarak düşük sedasyon veya sedasyonsuz antihistaminikler tercih edilir. Etkili, uzun süreli ve yan etkileri azdır. Alerji uzmanınız belirtileri hafifletmek için, soğuk kompres ve kaşıntıyı önleyici krem ile birlikte, iki ya da üç antihistaminik seans önerebilir. Şiddetli ürtiker atakları belirtilerin şiddetini azaltabilen prednison ve benzer bir kortikosteroid ilaç veya immün modülatör ile geçici tedavi gerektirebilir.

Eğer vücudunuzun bu duruma verdiği tepki dilinizin veya dudaklarınızın şişmesi ise ve solunum sıkıntısı çekiyor iseniz alerji uzmanınız her zaman el altında tutmanız gereken bir epinefrin ( Adrenalin) otomatik enjektör reçetesi yazabilir. Bunlar, erken anafilaksi semptomları olabilir ve potansiyel olarak öldürücü bir alerjik reaksiyon olup nefes almayı engeller ve şoka yol açabilir. Anafilaksi için tek tedavi epinefrindir. Eğer vücudunuzda değişen bu duruma enjektörünüz yanınızda değilse ve otomatik enjektör kullandıktan sonra iyiye gitmiyorsa derhal tıbbi yardım almanız gerekmektedir. Ayrıca otomatik enjektör kullandıktan sonra tekrardan tıbbi yardım almanız gerekmektedir.

– Yemekler: Belirtilerinize neden olduğu belirlenen gıdaları yemeyin.

– Sürtünme veya Çizilme: Sert sabunlar ve havlulardan kaçının. Sık sık banyo yapmak kaşıntı ve çizilmeyi azaltabilir ve bu vücudunuza aynı zamanda yararlı bir durumdur.

– Sabit basınç: Sıkı kıyafetlerden kaçının. Ürtiker gevşek giysiler giyerek rahatlatılabilir.

– Ateşlenmek: Soğuğa maruz kaldığınızda ya da soğuk suda yüzerken yanınızda her zaman bir epinefrin otomatik enjektör taşımalısınız. Soğuk havaya maruz kalmaktan kaçının ve soğuk havalarda burnunuzun ve ağzınızın etrafında bir fular kullanın. Soğukta dışarıda olmalıysanız, sıcak ve kalın kıyafetler giymelisiniz.

– Güneşe maruz kalmak: Koruyucu giysiler giyin ve güneş kremi uygulayın.

– İlaçlar: Belirli bir ilacın ürtikere neden olduğunu düşünürseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza haber verin.

Önemli Bilgi;

Ürtiker(kurdeşen) için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Ürtiker olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları ürtiker konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından ürtikerden şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.