Cilt kaşıntısı, rahatsız edici olan ve hayat kalitemizi etkileyen, günlük yaşamımızı daha da zor bir hale getiren bir durumdur. Cilt kaşıntısı bir alerji belirtisi olabilir. Bizde sizlere bu makalemizde alerji belirtisi olan bu cilt kaşıntısı durumunun sizler için ne olduğunu inceledik

Cilt Kaşıntısı Nedir?

Cilt Kaşıntısı Nedir ?

Cilt kaşıntısı rahatsız edici bir durum olduğu gibi size sürekli olarak kaşınma hissi yaratabilir. Aynı zamanda prurit olarak da bilinen bu durum genel olarak kuru ciltlerde görünür. Genellikle yaşlı insanlarda görünen bu durumun nedeni cildin yaş yüzünden kurumaya başlamasıdır.

Kaşınan cildinizin nedenine bağlı olarak bazı durumlarda normal gözükebilir, bazı durumlarda da kırmızı, kaba, darbe almış gibi veya kabarcıklar oluşabilir.Sürekli olarak tekrarlanan kaşıntılar bu durumu arttırabilir, cildin kabarmış bölgelerinde kanamalar veya mikrop kapma gibi durumlar görülebilir.

Kaşıntı önleyici ürünler kullanılarak, serin banyolar alarak veya nemlendirme gibi kendi kendine bakım önlemleri almak, kaşıntılı olan cildinizi rahatlatmaya yardımcı olabilir. Uzun süreli rahatlamak, kaşıntılı cildin neden olduğunu ve tedavi etmeyi gerektirir. Cilt kaşıntısı tedavisinde ıslak sargılar, hafif olan bir terapi ve bunlar için ilaçlar gerekir.

Önemli Bilgi;

Cilt kaşıntısı için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Cilt kaşıntısı olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları alerji belirtileri konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından alerjiden şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.