Burun akıntısı ile birlikte gelen ve alerjik reaksiyonları fazla olan geniz akıntısı, kimi zaman rahatsız edici kimi zaman ise hastalık ön belirtisi olabilir. Bu makalemizde rahatsız edici ve hafife alınmaması gereken bu durumun sizler için geniz akıntısında ne zaman doktora gidilmeli sorusuna cevap verdik;

Geniz Akıntısı İçin Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Geniz Akıntısı İçin Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Belirtileriniz 10 günden fazla sürüyor ise tıbbi yardım almanız gerekmektedir. Geniz akıntısı,  kronik sinüzit, soğuk algınlığı da olmak üzere bir çok böyle durumun belirtilerine benzerdir. Bir çok tedavi yöntemi olmasına rağmen bir çokta hastalığa sebebiyet verebilir. Doktora gitmek kesinlikle aksatılmamalıdır aksi taktirde geniz akıntısı kendini sinüzite çevirebilir. Alerjik hastalıklar birbirlerinin destekçileridir bu durum başka bir hastalığa dönüşebilir ve bu da daha ciddi sonuçlar yaratabilir.  Öksürüğün en büyük tetikleyicisi olan geniz akıntısı, hastalık öncesi ön belirtisidir. Önemsiz bir şey alerji belirtisi veya hastalık belirtisi gibi görünen bu durum aslında bir çok tehlikeli hastalığın adeta ön habercisidir. Acil tıbbi yardım almanız gereken durumlar olabilir. Geniz akıntınız başladığı gün direkt sıcak bir çorba veya sıcak içecekler içerseniz solunum yollarınız ile beraber geniz akıntınız da rahatlayacaktır. Eğer belirtiler 48 saatten fazla sürüyor ise doktorunuza veya alerji  /  immünoloji uzmanınıza başvurmalısınız.

Önemli Bilgi;

Geniz Akıntısı, için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Geniz akıntısı olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji  /  İmmünoloji Uzmanları alerji belirtileri konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından alerjiden şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.