Burun akıntısı ile birlikte gelen ve alerjik reaksiyonları fazla olan geniz akıntısı, kimi zaman rahatsız edici kimi zaman ise hastalık ön belirtisi olabilir. Bu makalemizde rahatsız edici ve hafife alınmaması gereken bu durumun sizler için ne olduğunu inceledik;

Geniz Akıntısı Nedir?

Geniz Akıntısı Nedir?

Burun,boğaz,solunum yolları,karın ve bağırsak kanallarındaki astar bezleri her gün mukus üretir.Burnumuz ise sadece günde 1 litre üretir.Mukus bu alanları nemlendirir.Bakteri,virüs,gibi yabancı işgalcilere,enfeksiyona neden olmadan yok olmasına yardımcı olan kalın,ıslak bir maddedir.Normalde burnunuzdaki mukusu farketmezsiniz çünkü tükürük ile karışır ve boğazınızın arkasına zararsız bir biçimle damladıktan sonra farketmeden yutmuş olursunuz.

Vücudunuz her zamankinden fazla mukus ürettiğinde veya daha kalın olduğunda,bu durum daha belirgin bir hale gelir ve bu durum burnunuzun akmasına neden olur. Burun akıntısı vücudun normalden fazla mukus ürettiğinde,mukusları dışarı atma yöntemidir.Mukus burnunuzun arkasından boğazınıza doğru ilerlediğinde buna Geniz Akıntısı denir.

Önemli Bilgi;

Geniz Akıntısı, için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Geniz akıntısı olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji  /  İmmünoloji Uzmanları alerji belirtileri konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından alerjiden şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.