Alerji deri testleri 3 deri prick testi, deri enjeksiyon testi ve yama testi olarak 3 farklı şekilde yapılmaktadır. Bu yazımızda sizlere bu testlerin nasıl yapıldığını yazdık.

Alerji deri testleri (deri prick testi) nasıl yapılıyor?

Alerji deri testleri (deri prick testi) nasıl yapılıyor.

Alerji deri testleri, en sık olarak 3 şekilde yapılır:

Deri Prick testi:

Bu yöntem kırktan fazla maddeye karşı alerji gelişip gelişmediğini tek seferde test eder. Genellikle polen, küf, hayvan tüyü, toz akarları ve yiyeceklere alerji olup olmadığına bakmak için kullanılır. Erişkinlerde çoğunlukla ön kol yüzeyi tercih edilirken, çocuklarda üst sırta uygulanabilmektedir. Bu test ağrısızdır. Kullanılan iğne deri içine çok fazla girmez, böylece kanama olmaz ve anlık bir rahatsızlık hissi dışında bir şey hissedilmez. Hemşire; iğne ile delinecek yerleri işaretledikten sonra buralara alerjenleri içeren damlacıklar damlatır, sonrasında da bu damlacıkların üzerinden lanset yardımıyla ufak delikler açar. 15 dakika sonra cildinizde alerjik reaksiyon gelişip gelişmediği kontrol edilir. Eğer damlatılan alerjenlerden birine karşı alerjiniz varsa, onun damlatıldığı yerin etrafında sivrisinek ısırığına benzeyen kızarık, kaşıntılı bir kabartı oluşur. Bu kabartının boyutları ölçülür ve ardından deriniz temizlenir.

Deri enjeksiyon testi (intradermal test):

Bu testte ise şırınga ile ön kol derisi altına az miktarda alerjen enjekte edilir. Enjeksiyon yeri 15 dakika sonra alerjik reaksiyonlar açısından kontrol edilir. Doktorunuz bu testi penisilin alerjisi veya böcek zehri alerjisi olup olmadığını anlamak için isteyebilir.

Yama testi (Patch Testi):

Yama testleri genellikle spesifik bir maddenin alerjik deri tahrişine (kontakt dermatit) yol açıp açmadığını göstermek için kullanılır. Bu testler birkaç gün içinde gelişen geç alerjik reaksiyonları tespit edebilirler. Yama testinde diğer iki testin aksine iğne kullanılmaz. Alerjenler özel yama bantlara emdirilmiş haldedirler ve bu bantlar deriye yapıştırılır. Bu test sırasında deriniz 20’den fazla kontakt dermatite sebep olabilecek maddeye aynı anda maruz kalır. Bunlar arasında ilaçlar, lateks, parfümler, koruyucular, saç boyaları, metaller ve daha birçok madde yer alır. Yama bantları sırtınızda veya kolunuzda 48 saat boyunca kalır. Bu süre zarfında duş almaktan ve çok terletecek aktivitelerden kaçınmalısınız. Doktorunuzun yanına geldiğinizde bantlar çıkarılır ve yama yerleri alerjik reaksiyonlar açısından kontrol edilir.

Önemli Bilgi;

Alerji uzmanları (Diğer adıyla immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) astım, immünoloji ve alerji hastalıkları konularında özel eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji testlerinin alerji uzmanları tarafından yapılması ve değerlendirilmesi uygundur.