Alerji deri testlerini etkileyen bazı durumlar vardır. Alerji deri testi öncesi bazı ilaçlar kesilmediği taktirde bu testin yapılması mümkün değildir. Bu yazımızda sizlere alerji deri testi yaptıracaksak bilmemiz gerekenleri yazdık.

Alerji deri testleri (deri prick testi) öncesi bilmeniz gerekenler nelerdir?

Alerji deri testleri (deri prick testi) için bilmemiz gerekenler nelerdir?

Alerji deri testi doktorun muayenehanesinde yapılır. Ortalama süresi 20-40 dakikadır. Testi genellikle bir hemşire uygularken, doktor da yorumlamak üzere orada bulunur. Bazı kişilerde testler daha ilk dakikalarda alerjik reaksiyona yol açabilir, bazılarında ise bu birkaç günü bulabilen daha uzun bir sürede gerçekleşebilir.

Doktorunuz deri testini önermeden önce, size tıbbi özgeçmişinizle ilgili sorular soracaktır: Gösterdiğiniz semptomların neler olduğu (örneğin deride kızarıklık, kaşıntı, nefes darlığı vb.), bunlarla nasıl başa çıktığınız ve ailenizdeki diğer bireylerde benzer belirtilerin olup olmadığı gibi. Vereceğiniz cevaplar, vücudunuzdaki reaksiyonların bir alerjiye bağlı olup olmadığını anlamada doktorunuza yol gösterecektir. Doktorunuz aynı zamanda alerjiyi işaret edecek diğer ipuçları için rutin bir fizik muayene yapabilir.

İlaçlar alerjik deri testlerinin sonuçlarını etkileyebilir. Bazıları alerjik reaksiyon gelişimini engeller, bazıları ise abartılı bir alerjik reaksiyona yol açabilir. Her iki durumda da testin objektif bir biçimde değerlendirilmesi mümkün olmaz. Bu nedenle doktorunuz testten 10 gün kadar önce ilaçları kesmenizi isteyebilir. Test öncesinde doktorunuza kullandığınız ilaçların bir listesini getirmelisiniz.

Alerji testi için açlık tokluk önemli mi?

Önemli değildir. Tok gelinmesi daha iyi olur.

Alerji testinin sonuçlarını etkileyen ilaçlardan bazıları:

  • Antihistaminik ilaçlar: Levosetirizin (Xyzal), setirizin (Zyrtec), desloratadin (aerius, deloday gibi), loratadin (Claritin), difenilhidramin (Benadryl) vb.
  • Trisiklik antidepresanlar: Nortriptilin (Pamelor), desipramin (Norpramin)
  • Bazı mide koruyucular: Simetidin (Tagamet), ranitidin (Zantac)
  • Astım ilacı olan omalizumab (Xolair): Bu ilaç, kesildikten 6 ay sonra bile test sonuçlarını bozabilir.
  • İçinde antihistaminik bulunan öksürük şurupları ve soğuk algınlığı ilaçları

Önemli Bilgi;

Alerji uzmanları (Diğer adıyla immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) astım, immünoloji ve alerji hastalıkları konularında özel eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji testlerinin alerji uzmanları tarafından yapılması ve değerlendirilmesi uygundur.