Çocuğunuzun astımı olduğundan şüpheleniyorsanız, mümkün olan en kısa zamanda doktora götürmelisiniz. Çocukta sürekli, aralıklı veya fiziksel aktivite ile bağlantılı öksürük, nefes alıp verme sırasında duyulan hırıltı veya ıslık benzeri ses, nefes darlığı veya hızlı soluma gibi belirtiler var ise doktorunuzdan randevu almalısınız.Bu yazımızda sizlere ne zaman doktora gidilmesi gerektiğini yazdık.

Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Çocuğunuzun astımı olduğundan şüpheleniyorsanız, mümkün olan en kısa zamanda doktora götürün. Erken tedavi, günden güne astım semptomlarını kontrol etmekle kalmayıp astım ataklarını da önleyebilecektir.

Aşağıdaki durumlardan farkına vardığınız olursa çocuk doktorunuzdan randevu alın :

  • Sürekli, aralıklı veya fiziksel aktivite ile bağlantılı gibi görünen öksürük
  • Çocuk nefes verirken hırıltı veya ıslık benzeri ses
  • Nefes darlığı veya hızlı soluma
  • Göğüste sıkışma şikayetleri
  • Tekrarlayan şüpheli bronşit veya pnömoni epizodları

Çocuğunuzda astım varsa, “göğsümde tuhaf bir his var” veya “sürekli öksürüyorum” gibi şeyler söyleyebilirler. Çocuğunuz uyurken öksürük nöbetlerini duyabilmek için dinleyin. Öksürük çocuğunuzu uyandırabilir veya uyandırmaz. Ağlama, gülme, bağırma, güçlü duygusal tepkiler ve stres öksürük veya hırıltılı solunumu tetikleyebilir.

Çocuğunuzun astım tanısı var ise, bir astım eylem planı oluşturmak size yardımcı olur ve böylece çocuğunuzla ilgilenen diğer kişiler belirtileri gözleyerek astım atağı geliştiğinde ne yapılması gerektiğini bilebilir.

 Önemli Bilgi; 

Alerji uzmanları (Diğer adıyla immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) astım, immünoloji ve alerji hastalıkları konularında özel eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle astım tanısının alerji uzmanları tarafından konulması gerekmektedir.