Evcil Hayvan Alerjisi

Evcil hayvan alerjisi hayvanların deri hücreleri, salya ya da idrarlarında bulunan proteinlere karşı gelişen alerjik bir reaksiyondur. Saman nezlesinde görülen hapşırık ve burun akıntısı gibi belirtiler verir bu yüzden  karıştırılabilir. Sizlere bu yazımızda evcil hayvan alerjisini yazdık.

Evcil Hayvan Alerjisi

Genel bakış

Evcil hayvan alerjisi , hayvanların deri hücreleri, salya ya da idrarlarında bulunan proteinlere karşı gelişen alerjik bir reaksiyondur. Saman nezlesinde de görülen hapşırık ve burun akıntısı evcil hayvan alerjisi belirtileri arasındadır. Bazı kişilerde hırıltılı solunum (wheezing) ve solunum güçlüğü gibi astım belirtileri de gelişebilmektedir.

Evcil Hayvan Alerjisi en sık hayvanların dökülen ölü cilt tabakalarıyla karşılaşılması ile tetiklenir. Tüyü olan herhangi bir hayvan alerji kaynağı olabilir; fakat alerji çoğunlukla kedi ve köpekler ile ilişkilidir.

Eğer evcil hayvan alerjiniz varsa en iyi strateji, hayvana olan maruziyeti önlemek veya mümkün olabildiğince azaltmak olacaktır. Semptomları hafifletmek ve astım ile başa çıkabilmek için medikal veya diğer tedavilere ihtiyaç olabilmektedir.

Önemli Bilgi;

Alerji uzmanları (Diğer adıyla immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) astım, immünoloji ve alerji hastalıkları konularında özel eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle evcil hayvan alerjisi tanısının alerji uzmanları tarafından konulması gerekmektedir.