Polen alerjisi, bahar aylarının gelmesine bir çok insanın sevinmesine engel olur ve bu durum rahatsız edici bir durumdan çıkıp artık günlük ritüel yaşamımızı adeta kontrol eden bir duruma  gelir. Sizleri bahar aylarında tekrardan rahat bir yaşam sürebilmeniz  ve sizi bilgilendirmek için polen alerjisini detaylı bir şekilde inceledik. Bu makalemizde Polen Alerjisinin, tedavisinin nasıl yapıldığını sizler için inceledik;

Polen Alerjisinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Polen Alerjisinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Alerji Uzmanınız öncelikle bir alerjiniz olup olmadığını veya alerjiniz var ise bunu neyin tetiklediğini bulmak için sizden kan testi veya cilt prick testi isteyebilir. Bu durumu kontrol altına almak için alerji uzmanınız, alerjiniz konusunda bu durumu daralttığında polen alerjisinin tedavisinin nasıl olduğuna dair sizler için aşağıda bir kaç tane seçeneği inceledik;

– Direkt alerjik önleyici ilaçlar (OTC): Alerji uzmanınızın önerdiği alerji ve kaşıntıyı önleyen ilaçlar vücudunuzdaki histamı yok eder ve bu durum rahatlamanıza yardımcı olur. Eğer burnunuz tıkalı ise, dekonjestanlar solunum yollarınızı açmanıza yardım olabilir ve bazı burun spreyleri alerjik belirtileri azaltmaya ve vücudun rahatlamasında büyük bir rol oynar.

– Reçeteli ilaçlar: Eğer alerji önleyici ilaçlar bir işe yaramıyor ise alerji uzmanınız, reçeteye daha güçlü ilaçlar yazabilir. Bazı reçeteli ilaçlar, alerjiyi tetikleyebilecek histamin dışındaki kimyasal ve vücudunuz için zararlı olan maddeleri bloke edebilir. Bazı ilaçlar ise belirli çeşitlerde olan yabani ot ve çimen poleni alerjisinin neden olduğu belirtiler için vücudunuza yardımcı olur ve bu belirtileri yok edebilir.

– İmmünoterapi: Eğer ilaçlar her hangi bir işe yaramıyor ise immünoterapi vücudunuz için en iyi seçeneklerden biridir. Alerji uzmanınız cildinizin altındaki probleminize neden olan küçük bir miktar enjekte etmek için bir kaç haftada bir doktorunuza gitmeniz gerekmektedir. Bir süre sonra vücudunuz bu tetiklemelere alışır ve belirtileriniz azalmaya başlar.

Önemli Bilgi;

Polen alerjisi için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Polen alerjisi olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji  /  İmmünoloji Uzmanları Polen Alerjisi konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından polen alerjisinden şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.