Ürtiker, yaygın olarak bilinen ismiyle kurdeşen ciltte kırmızı veya beyaz kaşıntılı kısımların oluşmasına neden olan bir cilt reaksiyonudur. Hayati risk taşımasa da, kaşıntı ve bu gibi durumlardan dolayı hayatı ve günlük ritüel yaşamı etkileyen rahatsızlık veren bir durumdur. Bu makalemizde sizler için Akut Ürtiker’in nedenlerini inceledik;

Akut Ürtiker Nedenleri Nelerdir?

Akut Ürtiker Nedenleri Nelerdir?

Herhangi bir tetikleyici cilt hücrelerinin histamin gibi kimyasal maddeleri serbest bırakmasına neden olabilir. Bu kimyasallar cildin yüzeyindeki küçük kan damarlarından sıvının sızmasına neden olur ve bu durumda şişmelere neden olur. Kimyasal maddeler aynı zamanda kan damarlarının genişlemesine neden olmakla beraber zararlı maddelerin etrafındaki alevlenmeye neden olabilir. Bu durumu tetikleyen vakalrın yaklaşık yarısı bilinmiyor veya tanımlanamıyor. Bu tetikçilerin bazılarını sizler için aşağıdaki maddelerde inceledik;

– Alerjiler:
– Fıstık, çilek, narenciye, yumurta, gıda katkı maddeleri, baharatlar, çikolata veya balığa olan besin alerjisi gibi durumlar buna neden olabilir. Daha önce pek çok kez yemiş olsanız bile bir besine karşı alerji geliştirebilirsiniz.

– Böcek ısırıkları ve sokmalara karşı alerjiler.

– Penisilin, aspirin, anti-inflamatuar ağrı kesiciler vb. ilaçlara alerjiler.

 Viral Enfeksiyonlar

Soğuk algınlığı veya grip gibi viral enfeksiyonlar bazı insanlar üstünde ürtiker döküntüsünü tetikleyebilir. Belirtileri görünmeyen hafif bir virüs enfeksiyonu muhtemelen açık bir nedeni olmaksızın gelişen ürtikeryal döküntülerin ortak br tetikleyicisi olabilir.

– Cilt Teması
Temas eden duyarlılaştırıcılar bazı insanlarda ürtikerin lokal bir bölgesine bulaşmasına neden olur kimyasallar, lateks, kozmetik, bitkiler, merhemler, ısırgan tıkaçları gibi maddeleri bu duruma örnek olarak gösterebiliriz.

Önemli Bilgi;

Ürtiker(kurdeşen) için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Ürtiker olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları ürtiker konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından ürtikerden şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.