Spirometri testi güvenli bir testtir. Testten sonra hafif nefes darlığı yaşanabilir veya kısa süreli baş dönmesi hissedilebilir. Çok nadir olarak daha ciddi nefes sorunlarını tetikleyebilir. Bu yazımızda sizlere spirometri testinin (solunum fonksiyon testi) risklerini ve teste nasıl hazırlamamız gerektiğini yazdık.

Solunum Fonksiyon Testinin riskleri nelerdir? Teste nasıl hazırlanmalıyız?

Solunum Fonksiyon Testinin riskleri nelerdir? Teste nasıl hazırlanmalıyız?

Spirometri güvenli bir testtir. Testten sonra hafif nefes darlığı yaşanabilir veya kısa süreli baş dönmesi hissedilebilir. Efor gerektiren bir test olduğundan, yakın zamanda kalp krizi geçirenlerde ve bilinen bir kalp hastalığı bulunanlarda kullanılmaz. Bu test çok nadir olarak daha ciddi nefes sorunlarını tetikleyebilir. Test yapılmadan önce, doktorunuzun inhalan (nefes ile çekilen) ilaçlarınızı kesip kesmeyeceğinize ilişkin uyarılarına uymalısınız. Derin nefes alıp vermenizi engellemeyecek bol kıyafetlerle teste gelmeniz önerilmektedir. Yine testten önce çok fazla yememelisiniz ve hafif yiyecekleri tercih etmelisiniz; böylece testte nefesinizi daha kolay kontrol edebilirsiniz.

Önemli bilgi;

Alerji uzmanları (Diğer adıyla immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) astım, immünoloji ve alerji hastalıkları konularında özel eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle spirometri yani diğer adıyla solunum fonksiyon testlerinin alerji uzmanları tarafından yapılması ve değerlendirilmesi uygundur.