Yama testleri genellikle spesifik bir maddenin alerjik deri tahrişine (kontakt dermatit) yol açıp açmadığını göstermek için kullanılır. Bu testler birkaç gün içinde gelişen geç alerjik reaksiyonları tespit edebilirler.

Alerji Yama testi

Yama testi nasıl yapılır?

Yama testinde diğer iki testin aksine iğne kullanılmaz. Alerjenler özel yama bantlara emdirilmiş haldedirler ve bu bantlar deriye yapıştırılır. Bu test sırasında deriniz 20’den fazla kontakt dermatite sebep olabilecek maddeye aynı anda maruz kalır. Bunlar arasında ilaçlar, lateks, parfümler, koruyucular, saç boyaları, metaller ve daha birçok madde yer alır. Yama bantları sırtınızda veya kolunuzda 48 saat boyunca kalır. Bu süre zarfında duş almaktan ve çok terletecek aktivitelerden kaçınmalısınız. Doktorunuzun yanına geldiğinizde bantlar çıkarılır ve yama yerleri alerjik reaksiyonlar açısından kontrol edilir.

Önemli Bilgi;

Alerji uzmanları (Diğer adıyla immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) astım, immünoloji ve alerji hastalıkları konularında özel eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji testlerinin alerji uzmanları tarafından yapılması ve değerlendirilmesi uygundur.