Alerjik astım akciğerlerdeki nefes borularının alerji nedeniyle hasar görmesi ve bu hasarın sonucu olarak öksürük, hırıltı, nefes sıkışması ve göğüs ağrısı gibi belirtilerle hastalığın oluşmasıdır. Peki alerjik astım için, tıbbi tedaviler dışında alternatif tedaviler var mı ? Merak ediyorsanız bu makalemizde sizler için anlattık.

Alerjik Astım İçin Alternatif ve Bitkisel Tedaviler

Alerjik Astım İçin Alternatif Tedavi Var Mı?

Bazı alternatif tedaviler alerjik astım belirtilerinin ilerlememesi için faydalı olabilirler. Ancak, unutulmamalıdır ki, bu alternatif tedaviler, özellikle şiddetli bir alerjik astımınız varsa, kesinle doktor tarafından yapılan tıbbi tedavinin yerini tutmaz. Herhangi bir şifalı ot ya da bitkisel takviye almadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun, çünkü bu tedaviler kullandığınız ilaçlarla birlikte yan etki gösterebilir.

Bazı alternatif tedaviler alerjik astım için kullanılabilir ancak, bu tedavilerin ne kadar işe yaradığını görmek ve olası yan etkilerini geniş çaplı olarak görebilmek için daha çok araştırmaya ihtiyaç vardır.

Önerilebilecek Alternatif ve Bitkisel Tedaviler

Alerjik astım için en faydalı ve önerilebilecek alternatif tedaviler şunlardır:

– Nefes Egzersizleri;

Alternatif tedavilerden nefes egzersizleri, kullandığınız ilaç miktarını azaltmanızda yardımcı olur. Nefes egzersizleri sayesinde, hem ilaca olan ihtiyacınız azalır, hem de alerjik astımın belirtilerini kontrol altında tutabilirsiniz.

– Bitkisel ve Doğal Tedaviler;

Alerjik astıma faydası görülen çok az sayıda bitkisel tedavi vardır. Düşünülenin aksine, çoğu zaman önerilse de, kuş yumurtası, keçi boynuzu pekmezi, dereotu bilimsel açıdan yeterli faydası görülmediği için alerjik astım için önerilmez.

Karabuğday balının alerjik astım tedavisi için faydaları bilimsel olarak desteklenmiştir. Balın anti-inflamatuar etkisi ve antibakteriyel etkisi olduğu için karabuğday balı önerilebilir. Karabuğday balının yanında, çörek otu, kafein, kolin ve çam kabuğu ekstresi alerjik astım alternatif tedavisi için düşünülebilir.

Önemli Bilgi;

Alerjik astım için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir.Alerjik astımlı kişiler alerjik astım uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları alerjik astım hastalığı konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından alerjik astımdan şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.