Havaların soğumasıyla karşılaşılan öksürük sorunu sıklaşır. Alerjik astım belirtileri bilinirse hangi öksürüğün astım belirtisi olduğu da anlaşılmış olur. Alerjik astım belirtisi olduğu zaman mutlaka doğru teşhisin konulması gerekir. Doğru teşhis için doktora gitmeden önce yapmanız gereken bazı hazırlıklar vardır. Bu makalemizde sizlere alerjik astım için doktora gitmeden önce yapmanız gerekenleri anlattık.

Alerjik Astım İçin Doktora Giderken Nasıl Hazırlık Yapılmalı?

Doktora Giderken Nasıl Hazırlık Yapmalıyım?

Genellikle bir hastalık belirtileri görüldüğünde hepimiz, ilk önce aile hekimine başvurmaya meyilli oluruz. Ancak, alerjik astım gibi hastalıklarda gitmeniz gereken doktor bir alerji ve göğüs hastalıkları uzmanı olmalıdır. Çünkü alerji ve göğüs hastalıkları uzmanları, tüm alerjik hastalıklar konusunda geniş çaplı eğitim almış, deneyimli uzmanlardır.

Bir alerji ve göğüs hastalıkları uzmanıyla randevu ayarladıktan sonra, doktorunuzla görüşeceğiniz bir çok konu olduğundan, iyi hazırlanmış olmak, muayeneden alacağınız verim açısından oldukça önemlidir. Aşağıda verimli bir muayene geçirmeniz için yapabileceğiniz bazı hazırlıkları anlattık.

Muayene Öncesi Neler Yapmalıyım?

– Yaşadığınız belirtileri not edin: Alakasız görünse dahi yaşadığınız her belirtiyi not edin.

– Sizi en çok rahatsız eden belirtileri not edin: Örneğin, günün belirli saatlerinde kötüleşen belirtilerinizi, belirli mevsimlerde kötüleşen belirtilerinizi, veya soğuk, kirli havaya, polen ya da diğer tetikleyicilere maruz kaldığınızda yaşadığınız belirtileri not edin.

– Kişisel değişimlerinizi not edin: Büyük ya da küçük yaşadığınız stres ya da değişiklikleri not edin.

– Kullandığınız ilaçların listesini götürün: Kullandığınız vitamin, alerji, soğuk algınlığı gibi her türlü ilacı doktorunuzun bilmesi için ilaçların listesini hazırlayın.

– Sorularınızı yazın: Muayenede zamanını kısıtlı olabilir ya da soracağınız önemli soruları unutabilirsiniz. Aklınızda soru işareti kalmaması için soracağınız soruları önceden hazırlamanızda fayda var.

– Kullandığınız alerji ve öksürük ilaçlarını bırakın: Alerjik astım teşhisi için alerji uzmanınız alerji testi yapmayı uygun görebilir. Bu nedenle testin sonucunu etkilememesi bakımından kullandığınız alerji ve öksürük ilaçlarını 1 hafta önceden bırakın.

Önemli Bilgi;

Alerjik astım için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir.Alerjik astımlı kişiler alerjik astım uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları alerjik astım hastalığı konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından alerjik astımdan şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.