Alerjik astım krizi astım hastalarını korkutan bir durumdur. Bazen önemsiz gibi görünse de alerjik astım krizi hayati önem arz etmektedir. Eğer bir alerji uzmanı tarafından teşhis konulup tedavi kararlaştırılmışsa, paniklemeden evde uygulayabileceğiniz yöntemlerle bu riski azaltabilirsiniz. Bu makalemizde alerjik astım krizinin ne olduğunu sizler için anlattık.

 

Astım şiddetlenmesi olarak da bilinen alerjik astım krizi sırasında, solunum yolları daralır ve iltihaplanır. Solunum yolunuzun etrafındaki kaslar daralır ve solunum yolları bronşların daralmasına neden olarak fazladan balgam üretir.

Alerjik astım krizi sırasında öksürebilir, nefesinizde hırıltı olabilir ve nefes almada zorluk çekebilirsiniz. Alerjik astım krizi, evde ve zamanında yapılan tedavilerle iyileşen belirtilerle önemsiz olabilir, ya da çok ciddi olabilir. Evde yapılan tedaviyle iyileşmeyen şiddetli bir astım krizi hayati tehlike arz eden acil bir durum haline gelebilir.

Alerjik astım krizini önlemede kilit nokta, astımı şiddetlendiği zaman fark edip tedavi etmektir. Bu gibi durumlarda, doktorunuzla önceden öğrenmiş olduğunuz ve çalıştığınız tedavi planını uygulayın. Unutmayın; tedavi planınız astım kötüye gittiğinde ne yapmanız gerektiğini ve alerjik astım krizi sürecinde krizle nasıl başa çıkmanız gerektiğini içermelidir.