Alerjik astım krizi alerjik astım hastaları için önemli ve korkutucu durumlardan bir tanesidir. Alerjik astım krizinin belirtileri öğrenilip, nedenleri araştırıldıktan ve bir immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanı tarafından alerjik astım olduğuna dair teşhis konulduğunda korkulacak bir durum kalmaz. Ancak tedavi edilmediğinde ciddi sorunlara yol açabilir. Bu makalemizde alerjik astım krizi tedavi edilmediğinde olabilecekleri sizler için anlattık.

Alerjik Astım Krizi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Alerjik Astım Krizi Tedavi Edilmediğinde Ne Olur?

Alerjik astım krizi en korkutucu ve ciddi durumlardan bir tanesidir. Mutlaka tedavi edilmeli ve atlanılmaması gerekmektedir. Kriz tedavi edilmediğinde gerçekleşebilecek durumlar şu şekildedir:

– Alerjik astım krizleri uyku, okul, iş veya yaptığınız egzersizler gibi günlük aktivitelerinizi engelleyebilir. Hayat kalitenizin düşmesine neden olur ve çevrenizdekilerin de yaşamını etkileyebilir.

– Ciddi bir alerjik astım krizi stresli ve masraflı olacak acil servis ve hastanede yatış gerektirebilir.

– Çok şiddetli bir alerjik astım krizi, solunum durmasına ve hatta ölüme bile neden olabilmektedir.

Önemli Bilgi;

Alerjik astım için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir.Alerjik astımlı kişiler alerjik astım uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları alerjik astım hastalığı konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından alerjik astımdan şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.