Alerjik astım krizi alerjik astım hastaları için önemli ve korkutucu durumlardan bir tanesidir. Alerjik astım krizinin belirtileri öğrenilip, nedenleri araştırıldıktan ve bir immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanı tarafından alerjik astım olduğuna dair teşhis konulduğunda korkulacak bir durum kalmaz. Bu makalemizde sizler için alerjik astım krizi tedavisinin nasıl uygulandığını anlattık.

Alerjik Astım Krizi Tedavisi Nasıl Uygulanmalıdır?

Eğer doktorunuzla birlikte bir alerjik astım planı hazırlayıp çalıştıysanız, alerjik astım krizinin ilk belirtilerinde bu plandaki yönergeleri uygulayın.

Bu yöntem genellikle solunum yollarını açmak için, 2 ila 6 fıs albuterol( ProAir HFA), Proventil HFA, Ventolin HFA gibi astım spreylerini bir hazne yardımıyla derin bir şekilde ciğerlerinize çekmenizi içermektedir. Küçük çocuklar veya hazne kullanmada sorun yaşayan çocuklar nebülizör kullanabilirler. 20 dakika sonra hala ihtiyaç duyuluyorsa bu yöntem tekrarlanabilir.

Nefes almada zorlanma olduğu için konuşma zorluğu gibi şiddetli belirtileri olan bir alerjik astım krizi için tedaviye kendiniz yine bu yöntemle başlayabilirsiniz ancak ilacın etkisini göstermesini beklemek yerine doktorunuza ya da bir acil bölümüne gitmenizde fayda var. Eğer hırıltı devam ediyorsa ve baştaki tedaviden sonra da nefessiz hissediyorsanız, aynı gün içinde tıbbi yardım kesinlikle çok önemlidir.

Doktorunuz alerjik astım krizi sonrasında 1 ya da 2 gün içinde, 3-4 saatte bir hazneli tedaviyi uygulamanızı önerebilir. Kısa bir süre için ağız yoluyla kortikosteroid tedaviye de ihtiyaç duyabilirsiniz.

Acil Tedavi Yöntemleri

Alerjik astım krizi sırasında acil servis bölümüne gittiyseniz, alerjik astım krizini kontrol altına almak için bazı ilaçlara ihtiyacınız olur. Bu ilaçlar şunlardır:

– Albuterol(ProAir HFA), Proventil HFA, Ventolin HFA gibi Kısa Etkili Beta Agonistler; Bu ilaçlar hazne için kullandığınız ilaçlarla aynıdır. Bunun için ilacı derince ciğerlerinize çekebileceğiniz bir buhar haline getiren nebülizatör olarak adlandırılan bir cihaz kullanmalısınız.

– Oral Kortikosteroid Tedavi; Hap şeklinde olan bu ilaçlar akciğer iltihaplanmasını azaltır ve alerjik astımın belirtilerini kontrol altına alır. Kortikosteroidler, özellikle kusan ya da solunum zorluğu çeken hastalar için damardan da uygulanabilir.

– İpratropium(Atrovent); İpratropium bazen, özellikle albuterol tamamen etki etmediğinde, şiddetli alerjik astım krizini tedavi etmek için bronşları genişletici madde olarak kullanılmaktadır.

Alerjik Astım Krizi Tedavisinden Sonra Ne Yapmalıyız?

Alerjik astım krizi belirtileriniz hafifledikten sonra doktorunuz, ikinci bir alerjik astım krizinin olmaması için, birkaç saat daha ya da daha uzun bir süreyle acil servis odasında kalmanızı uygun görebilir. Krizin tamamen kontrol altına alındığından emin olduktan sonra eve gidebilirsiniz. Doktorunuz tekrar alerjik astım krizi geliştiğinde ne yapmanız gerektiğine dair sizi bilgilendirmelidir.

Tedavi Cevap Vermediğinde Ne Yapmalıyız?

Alerjik astım kriz belirtileri acil tıbbi tedaviden sonra iyileşmiyorsa hastanede kalmalı ve saatte bir ilaç almalısınız. Şiddetli belirtiler yaşıyorsanız maske yoluyla oksijen almalısınız. Bazı ciddi durumlarda şiddetli ve inatçı alerjik astım krizlerinde yoğun bakım ünitesinde kalmanız gerekebilir.