Alerjik astım krizi, astım hastaları için en önemli konulardan biridir. Ancak yanlış teşhis konulması alerjik astım hastalarının gereksiz yere ilaç kullanımına neden olmaktadır. Bu nedenle eğer sizde de alerjik astım krizi belirtileri varsa, bir alerji ve astım uzmanına gidip teşhis konulmasında ve tedavi planlanmasında fayda var. Bu makalemizde sizler için alerjik astım krizine nasıl teşhis konulması gerektiğini anlattık.

Alerjik Astım Krizi Teşhisi Nasıl Konulur?

Alerjik Astım Krizi Teşhisi Nasıl Konulmalıdır?

Alerjik astım krizi teşhisi için, yetişkinlerde, akciğerlerin ne kadar iyi çalıştığını görmek için akciğer fonksiyon testi yapılır. Akciğer fonksiyonun düşük olması, alerjik astımınızın iyi kontrol edilmediğini gösterir. Bazı durumlarda, akciğer fonksiyon testleri acil durumlarda alerjik astım krizinin derecesini kontrol etmede ya da tedavinin ne kadar iyi yanıt verdiğini kontrol etmede kullanılmaktadır.

Akciğer Fonksiyon Testleri şunları teşhis için şu yöntemleri içerir;

– PEF(Nefes Ölçümü): Doktorunuz kontrol için gittiğinizde ya da alerjik astım krizi için acil bir durumda gittiğinizde nefes ölçüm testi yapabilir. Bu test ne kadar hızlı nefes aldığınızı ölçer. Bu testin sonuçları nefesinizin değerlerini gösterir. Test tek bir seferde bir ağızlığa, alabildiğiniz kadar kızlı ve güçlü bir nefesle üflemenizle yapılır.

– Spirometri : Spirometri testinde, derin nefesler alıp, spirometre denilen makineye bağlı bir hortuma güçlü bir şekilde nefesinizi verirsiniz. Genel spirometri ölçümü, 1 saniyede ne kadar çok nefes verebildiğinizi ölçen zorlu ekspiratuvar volümüdür. Bu testin sonuçları zorlu ekspiratuvar volümü(FEV) olarak bilinmektedir. Spirometri aynı zamanda, akciğerlerinizin ne kadar hava alabildiğini ve nefes alıp verme seviyenizi de ölçebilmektedir.

– Nitrik Oksit Testi : Bu test yeni bir teşhis yöntemidir ve nefes verdiğinizde verdiğiniz havada ne kadar nitrik oksit olduğunu ölçmektedir. Yüksek nitrik oksit sonuçları, bronşlarda iltihaplanma olduğunun göstergesidir. Dışarı verilen nitrik oksit hastanın direkt olarak bir tahlil cihazına nefesini vermesiyle ölçülebilir.

– Nabız Ölçümü : Bu test şiddetli bir alerjik astım krizi sırasında uygulanır ve kandaki oksijen miktarını ölçmektedir. Parmak tırnağınızdan yapılmaktadır ve yalnızca birkaç saniye sürer.

Önemli Bilgi;

Alerjik astım için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir.Alerjik astımlı kişiler alerjik astım uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları alerjik astım hastalığı konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından alerjik astımdan şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.