Alerjik astım krizi astım hastaları için en önemli ve korkutucu durumlardan bir tanesidir. Ancak krizin belirtileri ve nedenleri araştırılıp öğrenildikten sonra bu durum kontrol altına alınabilir ve olası risk durumları önlenebilir. Bu makalemizde alerjik astım krizinin nedenlerini ve risk faktörlerini sizler için anlattık.

Alerjik Astım Krizinin Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Aşırı derecede hassas bağışıklık sistemi, belirli tetikleyicilerle karşılaşıldığında solunum yollarınızı (bronşlarınızı) iltihaplandırır ve şişmesine neden olur. Alerjik astım krizinin nedenleri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Belli başlı alerjik astım kriz nedenleri şunlardır;

– Polen, evcil hayvanlar

– Küf, ev tozu akarları(mitelar)

– Üst solunum yolu enfeksiyonları

– Sigara dumanı

– Soğuk ve kuru hava solumak

– Reflü (Gastroözofageal reflü hastalığı)

– Stres

Alerjik Astım Krizi Kişiden Kişiye Farklı Nedenlerle Görülebilir

Bir çok kişi için alerjik astım krizi, nezle grip gibi solunum yolu enfeksiyonuyla kötüleşebilir. Bazı kişiler için astım krizi şiddetlenmeleri iş ortamında olan nedenlerden ileri gelirken, bazı kişiler için stresten, sigara dumanından, ev tozundan, polenlerden ya da diğer alerjik astım krizi tetikleyicilerinden dolayı oluşabilmektedir. Kimi zaman da alerjik astım krizi gözle görülür bir neden olmadan da oluşabilir.

Alerjik Astım Krizi Risk Faktörleri

Alerjik astım hastası olan herkes astım krizi riski taşımaktadır. Eğer aşağıdaki durumlardan bir kaçını yaşamışsanız, ciddi bir alerjik astım krizi riski taşıyor olabilirsiniz;

– Geçmişte ciddi bir astım krizi atlatmak

– Astım nedeniyle hastaneye yatmış olmak ya da acil servise gitmek

– Astım krizi nedeniyle bir solunum tüpü kullanmak

– 1 ay içerisinde iki seferden fazla hazne kullanmak

– Astım krizlerinizin, belirtilerin kötüye gittiğini fark etmeden önce gizlice meydana gelmesi

– Sinüzit, nazal polip, kalp ve damara ilişkin hastalıklar ya da kronik akciğer hastalıkları gibi hastalıklardan her hangi birine sahip olmak.