Alerjik astım akciğerlerde bulunan nefes borularında alerji sonucu oluşan hasar ve bu hasarın sonucu olarak öksürük, hırıltı, nefes sıkışması ve göğüs ağrısı gibi belirtilerin oluşmasıdır. Bu bölümde sizler için alerjik astımın ne olduğundan ve nasıl oluştuğundan bahsettik.

Alerjik Astım Nedir ve Nasıl Oluşur?

Alerjik astım akciğerlerde bulunan nefes borularının daralması ve şişmesi ve fazla balgam üretmesi durumudur. Bu daralma ve fazla balgam üretilmesi durumu sonucu, nefes almada zorlanma oluşur ve öksürük, hırıltı ve nefes darlığı tetiklenir.

Bağışıklık siteminin görevi vücudu bakteri ve mikroplardan korumaktır. Ancak alerjiniz varsa bağışıklık sistemi, vücudun karşılaştığı kedi/köpek gibi evcil hayvanların deri döküntüleri ya da tüyleri veya ev tozu akarları gibi zararsız maddelere karşı da vücudu korumaktadır.

Bazı kişiler için bu alerjik astım durumu sıkıntı yaratmasa da, bazı kişiler için günlük aktiviteleri engelleyip hayati risk taşıyan büyük bir problem haline gelebilir. Astım hastalığının %90’ı alerjik nedenlerden meydana gelmektedir.