Alerjik astım alerjenlerin astımı tetiklemesi olayıdır. Çevremizdeki alerjenler vücuda girdiğinde bağışıklık sistemi reaksiyon gösterir ve vücutta hırıltı, öksürük, nefes sıkışması gibi alerjik astım belirtileri görülür. Bu bölümün amacı sizleri alerjik astım tedavi edilmediğinde neler olabileceği hakkında bilgilendirmektir.

Alerjik Astım Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Alerjik Astım Tedavi Edilmediğinde Ne Olur?

Alerjik astım doğru teşhis ve tedavi gerektiren önemli bir hastalıktır. Tedavi edilmediği taktirde ciddi sorunlara veya başka hastalıklara yol açabilir. Alerjik astım tedavi edilmediğinde gerçekleşen durumlar şu şekildedir;

– Uyku, çalışma hayatı veya sosyal aktivitelerinizi etkileyecek artan belirtiler,

– İş hayatında ve okul hayatında alerjik astım şiddetlenmelerinden dolayı yorgunluk,

– İyi nefes almanızı etkileyen solunum yollarında kalıcı daralma (solunum yollarının yeniden şekillenmesi),

– Ciddi alerjik astım krizlerinden sık sık acil servis veya hastaneye yatma,

– Şiddetli alerjik astımı dengede tutmak için uzun süre kullanılan ilaçların yan etkisi.

Doğru tedavi, alerjik astımdan kaynaklanan hem kısa süreli hem de uzun süreli  sorunları önlemede iyi yönde ciddi derecede fark göstermektedir.

Önemli Bilgi;

Alerjik astım için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir.Alerjik astımlı kişiler alerjik astım uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları alerjik astım hastalığı konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından alerjik astımdan şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.