Alerjik astım yani alerjik bronşit hastalığının ne olduğunu biliyor ama belirtilerini öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.  Alerjik astım olup olmadığınızı anlamak için alerjik bronşit belirtileri hakkında bilginizin olması gerekir. Biz de sizleri bilgilendirmek amacıyla bu yazıyı yazdık.

Alerjik Astımı Nasıl Anlarız?

Alerjik Astımı Nasıl Anlayabiliriz

Sık tekrarlayan öksürük, hırıltı(hışıltı), nefes sıkışması alerjik astımın(alerjik bronşitin) en önemli belirtilerindendir. Astımlı kişilerin akciğerleri hassas olduğu için çok sık hasta olurlar. Bu nedenle de gereksiz antibiyotik kullanırlar. Gereksiz antibiyotik kullanımını önlemek için alerjik bronşit teşhisinin konulmasında oldukça önemlidir.

Bu Belirtiler Önemlidir

– Göğüste özellikle nefes verme sırasında hırıltı (hışıltı) sesi duyulması

– Sık sık öksürük olması ve bu öksürüğün özellikle geceleri artması, gece öksürükten uyanmanın olması, sabaha doğru veya sabah kalkınca öksürük olması

– Tekrarlayan hırıltı

– Sık sık nefes sıkışıklığı olması

– Öksürüklerin özellikle bazı mevsimlerde kötüleşmesi

– Egzersiz yapıldığı zaman öksürük, hırıltı olması

– Sık sık gribal enfeksiyon ve öksürük olması ve öksürüklerin 2 haftadan uzun sürmesi

– Sigara, deterjan, boya gibi kimyasal maddelerin kokularına aşırı hassasiyet olması

– Ailede veya akrabalarda astım, alerjik nezle, egzama, gıda alerjisi, ilaç alerjisi gibi alerjik hastalıkların olması

– Öksürük, nefes darlığı gibi belirtilerin ventolin gibi nefes açıcı sprey veya nebül tedavileri ile rahatlaması

Gibi durumlar kişide sık sık yaşanıyorsa mutlaka alerjik astım düşünülmeli ve bir immünoloji ve alerji uzmanına giderek doğru teşhis konulmalıdır.

Doğru Teşhis Oldukça Önemli!

Her astım belirtisi olan kişi alerjik astım olmayabilir. Bu nedenle teşhisin doğru konması çok önemlidir. Alerjik astım tedavisi 1-2 hafta gibi kısa süreli bir tedavi değildir. Aylarca, bazı durumlarda yıllarca süren bir tedavidir. Yanlış teşhis yapıldığı takdirde kişi, bu uzun süreçte gereksiz yere tedavi görmüş olur. Tam tersi durumda yani astım varken olmadığı varsayılırsa akciğerlerde hasar gelişebilir. Bu nedenle öncelikle kesin teşhis konulmalı ve gereken tedavi verilmelidir.

Önemli Bilgi;

Alerjik astım için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir.Alerjik astımlı kişiler alerjik astım uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları alerjik astım hastalığı konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından alerjik astımdan şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.