Alerjik astımın teşhisini mutlaka alerji uzmanları koymalıdır ve bu teşhise yönelik tedavi ve takip sürecini de alerji uzmanları yürütür. Peki alerjik astımın teşhisten sonraki tedavi süreci nasıl olur? Alerjik astımın tedavi sürecini bu makalemizde anlattık.

Alerjik Astımın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Alerjik Astım Tedavisi İçin Doğru Teşhis Önemlidir

Alerjik astımın tedavisi için doğru teşhisin konulması son derece önemlidir. Yanlış alerjik astım  teşhisi  konulduğunda, hasta gereksiz yere ve uzun yıllar astım ilaçları kullanır. Ya da hasta alerjik astımsa ve yanlış teşhis konulmuşsa, hasta sık hastalanır ve boş yere antibiyotik kullanmış olur. Bu gibi olumsuz sonuçlardan kaçınmak için doğru teşhis oldukça önemlidir.

Alerjik Astımın Tedavisi Beş Basamaklıdır

Alerjik astımda tedavi süreci beş basamaklıdır. Bunlar şu şekildedir;

– Korunma,

– İlaç tedavisi,

– Alerji aşısı ,

– Tamamlayıcı tedavi

– Eğitim

Birinci Basamak: Korunma

Alerjik astım tedavisinde korunma alerjik astıma neden olan ve alerjik astımı tetikleyen faktörlere karşı korunma tedavisidir. Korunma tedavisinde alerjenlerden korunma, tetikleyicilerden korunma ve alerjik astım gelişimine neden olan faktörlerden korunma yöntemleri mevcuttur.

– Alerjenlerden Korunma

Alerjenlerden korunma denildiğinde hastanın alerjik astımına neden olan alerjen akla gelmelidir.Örneğin; hastanın ev tozu içerisinde bulunan mitelere karşı alerjisi varsa mitelara karşı korunma önlemleri alınmalı, evde buna göre bir düzen oluşturulmalı, kediye alerjisi varsa kedilerden uzak durmalı ve korunmalıdır.

– Tetikleyicilerden Korunma

Tetikleyicilerden korunmada en önemli risk faktörü griptir. Gribe karşı korunmada grip mevsimi öncesi grip aşısı yapılması önerilebilir. Alerjik astımlı hastaların keskin kokulara karşı da hassasiyeti olduğu için deterjan, parfüm, sigara kokularından da uzak durması gerekir. Temizleyicilerin ve deterjanların kokusuz olanları tercih edilmeli,temizlik yapıldıktan sonra odalar güzelce havalandırılmalıdır.

Hava kirliliğinin yoğun olduğu dönemlerde dışarıda fazla kalmamaya ve pencerelerin açılmamasına dikkat edilmesi korunma tedavisinde faydalı olacaktır.

İkinci Basamak: İlaç Tedavisi

Alerjik astımda rahatlatıcı ve iyileştirici tedavi  olmak üzere iki çeşit ilaç tedavisi şekli vardır.

– Rahatlatıcı İlaç Tedavisi

Alerjik astım rahatlatıcı ilaç tedavisinde, ilaçlar bronşları genişleterek öksürük ve nefes sıkışmasında rahatlama sağlar. Rahatlatıcı ilaçlar, sadece öksürük, akciğerde hırıltı ve nefes darlığı olduğu dönemlerde, 1-2 hafta süreyle, şikayetler geçene kadar kullanılmalıdır.

– İyileştirici İlaç Tedavisi

Alerjik astım iyileştirici ilaç tedavisinde, iyileştirici, kortizon içeren ya da içermeyen ilaçlar vardır. Bu tedaviler akciğerlerde alerjik astım nedeniyle gelişen hasarı düzeltmek için uygulanır. Uzun süreli bir tedavidir. Doz ayarlaması dikkatle, hastaya zarar vermeyecek şekilde ayarlanmalıdır.

Üçüncü Basamak: Alerji Aşısı Tedavisi

Alerjik astım tedavisinde alerji aşısı etkili bir tedavidir. Alerji aşıları dilaltı ve cilt altı enjeksiyon aşısı olmak üzere iki tiptir. Dil altı aşısı da damla, sprey ve tablet aşısı olmak üzere 3 tiptir. Dilaltı sprey aşı 3 yaşından sonra, dil altı damla, tablet ve cilt altı enjeksiyon aşıları 5 yaşından sonra uygulanmaktadır. Dil altı aşılarının yan etkileri daha azdır. Cilt altı enjeksiyonlar da daha etkili tedavi yöntemidir.

Alerji aşıları alerjik astımın nedeni olan alerjiye karşı vücudu alıştırmakta ve bağışıklığı artırıp bronşların zarar görmesini engellemektedir. Bunun sonucu olarak da ilaç ihtiyacını azaltmakta, hatta ortadan kaldırmaktadır. Aşılar ortalama 3 yıl kullanılır.Bu aşılarda  kortizon ve hormon bulunmaz sadece alerjenler bulunur. Uygulanan bu aşı tedavisi ile hastanın alerjik astımdan kurtulma olasılığı %80 ile % 90 oranındadır.

Dördüncü Basamak: Tamamlayıcı Tedavi

Alerjik astım tedavisinde tamamlayıcı tedavi, korunma, ilaç tedavisi ve alerji aşısı yanında verilen destek tedavisine denilir. Birçok yöntem uygulanmış ancak bilimsel olarak bu yöntemlerin önemli bir faydası bulunmamıştır. Özellikle akapunktur, biorezinans, homeopati gibi tamamlayıcı tedavilerde bilimsel olarak bir fayda görülmemiştir. Bitkisel tedavilerden ise, sadece kara buğday balı ve zencefilin faydalı olabileceği desteklenmiştir.

Beşinci Basamak: Eğitim

Alerjik astım tedavisinde eğitim hasta açısından oldukça önemlidir. Çünkü bu basamakta alerjik astımlı hasta ilaçların nasıl kullanılacağı konusunda eğitim alır ve bu eğitim sonucu ilaçların doğru kullanılması tedavi sürecini etkiler. Aksi taktirde ilaçların yanlış kullanılması tedavi başarısızlığına neden olacaktır.

Önemli Bilgi;

Alerjik astım için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir.Alerjik astımlı kişiler alerjik astım uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları alerjik astım hastalığı konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından alerjik astımdan şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.