Alerjik rinit yani alerjik nezle, soğuk algınlığı belirtilerine benzeyen burun akıntısı, gözlerde kaşınma, tıkanma, hapşırma ve sinüzit gibi belirtilerle kendini gösteren hastalıktır. Ancak soğuk algınlığının aksine belirtiler önlem alınmadığında kendini çok sık gösterir ve durum kişinin hayat kalitesini etkilemektedir. Hastalığın ilerlememesi için doğru tedavi çok önemlidir. Peki alerjik rinit için alternatif tedavi yöntemleri nelerdir bu makalemizde sizler için anlattık.

Alerjik Rinit (Alerjik Nezle) İçin Alternatif ve Bitkisel Tedaviler

Alerjik Rinit İçin Alternatif ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Alerjik rinit tedavisinde, bilimsel olarak fazla sayıda kanıt olmamasına rağmen, bir çok kişi alternatif ve bitkisel tedavi yöntemleri denemektedir. Bu alternatif tedavi yöntemlerinden bazıları şu şekildedir;

– Bitkisel Tedaviler ve Takviyeler: Öksürük otu ağacı özü mevsimsel alerjik rinit belirtilerini önlemeye yardımcı olur. Eğer öksürük otunu deneyecekseniz, zehirli içeriklerden arınmış olduğunu belirten ‘PA-Free’ olarak etiketlenmiş olanları kullanın.

Mavi yeşil alg ve tinospora cordifolianın (Hindistan’a ait bir bitki çeşidi) etkilerine dair çok kısıtlı bilimsel veri bulunmaktadır. Faydalarının kesin olmamasına rağmen, alerjik rinit için kullanılan diğer bitkisel tedavi yöntemleri, paprika biberi, bal, Vitamin C ve balık yağıdır.

– Akupunktur: Bazı kişiler akupunkturun mevsimsel alerjik rinit belirtilerine iyi geldiğini iddia etmektedir. Bu alternatif tedavi yönteminin faydalı olduğuna dair çok az kanıt vardır.

Önemli Bilgi;

Alerjik rinit için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir.Alerjik riniti olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları alerjik rinit hastalığı konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından alerjik rinitten şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.