Alerjik rinit yani alerjik nezle, soğuk algınlığı belirtilerine benzeyen burun akıntısı, gözlerde kaşınma, tıkanma, hapşırma ve sinüzit gibi belirtilerle kendini gösteren hastalıktır. Ancak soğuk algınlığının aksine belirtiler önlem alınmadığında kendini çok sık gösterir ve durum kişinin hayat kalitesini etkilemektedir. Alerjik rinit teşhisi için doktora giderken yapmanız gereken bazı hazırlıklar var. Bu makalemizde sizlere bu hazırlıkları anlattık.

Alerjik Rinit (Alerjik Nezle) İçin Doktora Giderken Nasıl Hazırlık Yapılmalı?

Doktora Gitmeden Yapmanız Gerekenler

Alerjik rinit teşhis ve tedavisi için bir alerji uzmanına gitmeden, muayenenizin hem siz hem de doktorunuz açısından verimli ve doğru şekilde gerçekleşmesi için yapmanız gereken bir takım hazırlıklar vardır. İşte size bu konuda yardımcı olacak birkaç öneri:

– Belirtilerinizi not edin: Belirtilerinizin ne zaman meydana geldiğini, nelerin tetiklediğini, alerjik rinit ile ilgili olmasa bile doktorunuza detaylı anlatabilmek için not edin.

– Hayatınızdaki değişiklikleri not edin: Yeni bir eve taşınmak, iş değiştirmek, okul değiştirmek, başka bir şehre taşınmak gibi hayatınız ve yaşadığız çevreyle ilgili son dönemlerdeki değişiklikleri not edin.

– Kullandığınız ilaçları not edin: Kullandığınız reçeteli veya reçetesiz, bitkisel, vitamin, takviye her türlü ilacı not edin.

– Sorularınızı not edin: Alerji uzmanınıza soracağınız tüm soruları önceden not edin. Çünkü muayene sırasında soru aklınıza gelmeyebilir, aklınıza soru işareti kalabilir. Bu nedenle doktorunuza soracağınız soruları not etmenizde fayda var.

– Alerji ve öksürük ilaçlarını kesin: Alerjik rinit teşhisi için doktorunuz alerji testi yapmak isteyebilir. Bu testin sonucunu etkilememesi için, kullandığınız alerji, öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarını 1 hafta önceden bırakın.

– Eski tahlil sonuçlarınızı getirin: Yapılan tahlillerin tekrarlanıp hastayı yormaması adına önceden yapılan tahlil, röntgen ve diğer sonuçlarınızı yanınızda getirin.

Önemli Bilgi;

Alerjik rinit için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir.Alerjik riniti olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları alerjik rinit hastalığı konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından alerjik rinitten şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.