Alerjik rinit yani alerjik nezle, soğuk algınlığı belirtilerine benzeyen burun akıntısı, gözlerde kaşınma, tıkanma, hapşırma ve sinüzit gibi belirtilerle kendini gösteren hastalıktır. Ancak soğuk algınlığının aksine belirtiler önlem alınmadığında kendini çok sık gösterir. Eğer alerjik nezlenin nedeni bilinirse buna göre önlem alarak durum iyileştirilebilir. Bu makalemizde alerjik rinitin nedenlerini anlattık.

Alerjik Rinitin Nedenleri Nelerdir?

Bağışıklık sisteminiz havadaki zararsız maddeyi zararlı olarak algıladığında alerjik nezle meydana gelir. Daha sonra bağışıklık sistemi bu zararsız maddeye karşı antikor üretmeye başlar. Bu maddeyle tekrar karşılaştığınızda, antikorlar bağışıklık sistemini uyarır ve vücudunuz alerjik rinit belirtilerini göstermeye başlar. Alerjik rinitin nedenlerini şu şekilde açıklayabiliriz:

– Hastanın genetik olarak alerjiye yatkınlığı: Alerjik hastalıklar genetiktir. Bu neden alerjik rinitin gelişimini de genetik faktörler etkileyebilir. Yani kişinin ailesinde, anne baba veya kardeşlerde ya da akrabalarda alerjik hastalıklardan bulunması alerjik rinite neden olabilmektedir.

– Bağışıklık sisteminin hassas olması: Sizi enfeksiyon ve hastalıklardan doğal olarak koruyan bağışıklık sisteminiz, bir alerjene zararlıymışçasına reaksiyon gösterir. Ve bağışıklık sisteminiz hassas olduğunda alerjene karşı, bu alerjenle 2. kez karşılaştığında sizi korumak için antikorlar üretir. Çünkü 2. seferde bağışıklık sisteminiz alerjeni tanımış ve harekete geçerek belirtileri oluşturmaya başlar.

– Çevrede bulunan alerjenler: Alerjik rinit çevredeki alerjen partiküllerini solumayla tetiklenir. Alerjik riniti tetikleyen başlıca alerjenler, ev tozu akarları(mitelar), polen, küf, mantar, kedi köpek gibi evcil hayvanların salya ve deri döküntülerinden oluşan alerjenler, işyerlerinde görülen, untozu, lateks gibi maddelerdir.

– Hastada egzama veya alerjik astım olması: Alerjik hastalıklar birbirini getirebileceği için kişide alerjik astım, atopik dermatit(egzama), besin alerjisi, kurdeşen gibi diğer alerjik hastalıklardan olması alerjik riniti tetikleyebilir.

– Sigara dumanı: Sigara dumanı alerjik riniti etkileyen önemli faktörlendir. Sigara içilen ortamda çok sık bulunmak, sigara kokusu, dumanı durumu tetikleyebilir. Özellikle çocuklarda, doğumdan sonraki ilk bir yıl içerisinde sigara içilen bir evde sigara dumanına çok fazla maruz kalınmışsa alerjik rinit gelişme ihtimali yüksektir.

– Acı, sıcak ve çok baharatlı yiyecekler, yiyeceklerin içerikleri: Alerjik hastalıklar birbiriyle etkileşimde olduğu için kişide gıda alerjisi varsa ya da bazı yiyeceklere karşı hassalık varsa bazı yiyecekler alerjik rinit belirtilerini tetikleyebilir.

Alerjik Riniti Etkileyen Risk Faktörleri

Alerjik riniti tetikleyen belirli risk faktörleri şunlardır:

– Hastada alerjik astım veya alerji olması,

– Hastada özellikle egzama olması,

– Kardeş ya da anne babada alerjik astım veya alerji olması,

– Yaşanılan ortamdaki hava kirliliği ve çevresel faktörler.