Alerjik rinit yaygın olarak bilinen adıyla alerjik nezle birçok kişide görülebilen alerjik bir hastalıktır. Alerjenlerin burun mukozasında yarattığı immünolojik inflamasyon denilen hasar sonucu sık hapşırma,burun kaşıntısı,burun akıntısı gibi nezle belirtileriyle kendisini gösterir. Bu makalemizde sizlere alerjik rinitin ne olduğunu anlattık.

Alerjik Rinit Nedir ve Nasıl Oluşur?

Alerjik nezle , saman nezlesi, bahar nezlesi gibi isimlerle de bilinen alerjik rinit, soğuk algınlığı belirtilerine benzeyen burun akıntısı, gözlerde kaşınma, tıkanma, hapşırma gibi belirtilerle kendini gösteren hastalıktır.

Alerjik Nezleyi Nezleden Ayıran Nokta

Sıradan bir nezleden farklı olarak, alerjik nezle virüs nedeniyle meydana gelmez. Alerjik nezlenin nedeni, ev içi ya da dış ortam alerjenleri yani polen, ev tozu akarlar(mitelar), kedi, köpek gibi tüylü evcil hayvanların salya veya deri döküntülerinden dolayı oluşur. Bu alerjenler burun mukozasında immünolojik inflamasyon denilen bir hasar oluşturur ve belirtiler meydana gelir.

Alerjik Nezleyi Önemseyin

Alerjik nezle kontol altına alınmalı ve önemsenmesi gereken bir hastalıktır. Çünkü sizi rahatsız etmesinin yanında, çoğunlukla okul ya da iş hayatınızdaki, günlük işlerinizdeki performansınızı etkileyerek hayat kalitenizi düşürmektedir. Ancak sizi ve hayatınızı etkileyen bu belirtilere katlanmak zorunda değilsiniz. Alerjik nezle hakkında daha detaylı bilgiye sahip olarak tetikleyicilerini ve tedavisini öğrenebilirsiniz.