Alerjik rinit yani alerjik nezle, soğuk algınlığı belirtilerine benzeyen burun akıntısı, gözlerde kaşınma, tıkanma, hapşırma ve sinüzit gibi belirtilerle kendini gösteren hastalıktır. Ancak soğuk algınlığının aksine belirtiler önlem alınmadığında kendini çok sık gösterir ve durum kişinin hayat kalitesini etkilemektedir. Bu makalemizde sizler için alerjik rinit tedavi edilmediğinde olabilecekleri anlattık.

Alerjik Rinit (Alerjik Nezle) Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Alerjik Rinit Tedavi Edilmediğinde Ne Olur?

Alerjik rinit soğuk algınlığıyla karıştırılmaması gereken ve altında yatan alerji nedeniyle önemsenerek tedavi edilmesi gereken bir konudur. Alerjik rinit yani alerjik nezle tedavi edilmediğinde olabilecek durumlar şunlardır;

– Düşük Hayat Kalitesi: Alerjik rinit günlük aktivitelerini engelleyerek, yaratıcılığınızı azaltır. Bir çok kişi alerjik rinitin tedavi edilmemiş bu belirtileri yüzünden okul ve iş hayatından geri kalmaktadır.

– Verimsiz Uyku: Alerjik rinit belirtileri tedavi edilmediğinde uyumanızı engeller ve uyuduğunuz süreler de çok kısıtlıdır. Bu verimsiz uyku durumu baygınlığa ve keyifsizliğe, kırgınlığa neden olmaktadır.

– Astımın Kötüleşmesi: Tedavi edilmeyen alerjik rinit, öksürme ve hırıltı gibi alerjik astım belirtilerini tetikleyerek alerjik astıma neden olup durumu ciddileştirebilir.

– Sinüzit: Alerjik rinitten kaynaklanan uzun süreli sinüs tıkanıklığı sinüzite olan hassaslığınızı (sinüsleri kaplayan zarların enfeksiyon kapması ya da iltihaplanması) artırabilir.

– Kulak Enfeksiyonu: Çok sık karşılaşılan bir durum değildir ancak, alerjik rinit tedavi edilmediğinde orta kulak iltihaplanmasına neden olabilir.

Önemli Bilgi;

Alerjik rinit için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir.Alerjik riniti olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları alerjik rinit hastalığı konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından alerjik rinitten şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.