Alerjik rinit yani alerjik nezle, soğuk algınlığı belirtilerine benzeyen burun akıntısı, gözlerde kaşınma, tıkanma, hapşırma ve sinüzit gibi belirtilerle kendini gösteren hastalıktır. Ancak soğuk algınlığının aksine belirtiler önlem alınmadığında kendini çok sık gösterir ve durum kişinin hayat kalitesini etkilemektedir. Bu yüzden hastalığın ilerlememesi için doğru teşhis ve tedavi çok önemlidir. Bu makalemizde sizlere alerjik rinit tedavisini anlattık.

Alerjik Rinit Tedavisi

Alerjik rinit tedavisi için en iyi yol hastalığınıza neden olan alerjenleri kısıtlamaktır. Eğer alerjik nezleniz çok şiddetli değilse, reçetesiz alacağınız ilaçlar dahi belirtileri azaltmaya yetecektir. Ancak daha kötü ve şiddetli belirtiler için alerji uzmanı tarafından yazılan reçeteli ilaçlara ihtiyacınız olacaktır.

Alerjik Rinit Tedavisi İçin İlaçlar

Bir çok kişi en iyi rahatlamayı alerji ilaçlarının birleşimi sonucu görmüştür. Size en iyi gelen uygulamayı bulmak için denemeniz faydalı olacaktır. Bir hastaya iyi gelen tedavi şekli diğerinde iyi olmayabilir, herkesin bünyesi, hastalığın şiddeti farklılık gösterir. Bu yüzden doktorunuzun size önereceği ilaçları deneyerek belirtilerinizin azalması için en doğru sonuca ulaşırsınız.

Alerjik rinit (alerjik nezle) tedavisinde kullanılan ilaçlar şu şekildedir;

 

– Nazal Kortikosteroidler: Bu reçeteli burun spreyleri, alerjik rinit nedeniyle oluşan burunda iltihaplanma, kaşınma ve burun akıntısını önlemeye ve tedavisine yardımcı olur. Bir çok kişi için alerjik rinit tedavisinde en etkili ilaçlar burun spreyleridir ve sıklıkla önerilen ilk ilaç olurlar.

Nazal kortikosteroidlere örnek olarak; flutikazon propiyonet (Flonase), triamsinolon (Nasacort AQ), mometazon (Nasonex) gibi burun spreyleri söylenilebilir. Nazal kortikosteroidler genellikle bir çok kişi tarafından güvenli bulunan ve uzun süreli kullanılan tedavi yöntemidir.  Yan etkileri sadece kötü tat ve koku ve burunda kaşınmadır.

– Antihistaminler: Bu hazır ilaçlar genellikle hap şeklindedir. Ancak antihistamin burun spreyleri ve göz damlaları da bulunmaktadır. Antihistaminler, kaşınma, hapşırma ve burun akıntısına iyi gelirler. Alerjik rinit reaksiyonu sırasında bağışıklık sisteminizin salgıladığı, belirtilere neden olan kimyasallara histamin denilir. Antihistaminler de bu histaminleri etkisiz duruma getirirler.

Antihistaminlere örnek olarak; loratadin (Claritin, Alavert), setirizin (Zyrtec Alerji), feksofenadin (Allegra Alerji) gibi ilaçlar söylenilebilir. Antihistamin göz damlaları ise alerjik rinitten kaynaklanan gözlerde kaşınma ve sulanmaya iyi gelmektedir.

– Dekonjestanlar: Bu ilaçlar şurup, tablet ya da nazal spreyleri olarak bulunurlar. Ağızdan alınan dekonjestanlar, psödoefedrin (Sudafed, Afrinol, Afrin) gibi ilaçlardır.

Ağızdan alınan dekonjestanlar, tansiyon yükselmesi, uykusuzluk, asabiyet ve baş ağrısı gibi bazı yan etkilere sebep olabilirler. Dekonjestan burun spreylerini 2-3 günden fazla kullanmanız önerilmez çünkü, sürekli olarak kullanıldığında alerjik rinit belirtileri daha da kötüleştirebilir.(ilacın geri tepmesi)

– Kromolin Sodyum: Reçetesiz olarak da alabileceğiniz ve günde bir kaç kez kullanabileceğiniz burun spreyleridir ve aynı zamanda reçeteli olarak alabileceğiniz göz damlasını da bulabilirsiniz. (Crolom) Histamin salgılanmasını engelleyerek alerjik rinit belirtilerini azaltır. Etkisini en çok hastalığın belirtileri başlamadan kullandığınızda görürsünüz. Ciddi bir yan etkisi yoktur.

– Lökotrien Düzenleyici: Montelukast (Singulair) reçeteli olarak alınan, aşırı balgam ve sümüğe neden olan bağışıklık sistemi kimyasalları lökotrienlerin faaliyetini engellemeye yarayan tablet halinde ilaçtır.  Alerjik astım tedavisinde de çok etkili bir tedavidir. Lökotrien düzemleyiciler genellikle, hasta nazal sprey kullanamadığında ya da çok şiddetli alerjik astım olduğunda kullanılır.

Montelukastlar yan etki olarak baş ağrısına neden olabilir. Çok nadir görülen durumlarda, gerginlik, agresiflik, halüsinasyon, depresyon gibi psikolojik tepkilere sebep olduğu saptanmıştır. Bu yüzden reçetesiz alınamaz.

– Nazal İpratropium: Reçeteli burun spreyleri (Atrovent), burun akıntısına neden olan burundaki bezleri etkileyerek şiddetli burun akıntısını azaltmaya yardımcı olur. Burun tıkanmasına, hapşırmaya ya da burun arkası sızıntıda etkili değildir.

Şiddetli yan etkileri burunda kuruluk, burun kanaması ve boğaz ağrısıdır. Nadir olarak, bulanık görme, yorgunluk ya da idrar yapmada zorluk gibi yan etkiler gösterir. Bu ilaçlar glokom hastalığı olan kişiler ya da prostat olan erkekler için önerilmez.

– Oral Kortikosteroid Tedavi: Prednizon gibi kortikosteroid haplar şiddetli alerjik rinit belirtilerini azaltmada kullanılırlar. Çünkü uzun süreli kortikosteroid kullanımı katarakt, kemik erimesi, kas güçsüzlüğü gibi ciddi yan etkilere neden olabilir. Bu yüzden yalnızca kısa süreli olarak reçetelendirilir.

Diğer Alerjik Rinit (Alerjik Nezle) Tedavileri

 

– Alerji Aşıları (İmmünoterapi): Eğer kullandığınız ilaçlar alerjik rinit belirtilerini azaltmıyorsa ya da yan etkilere neden oluyorsa, alerji uzmanınız alerji aşıları (immünoterapi ya da hassasiyet azaltıcı terapi) önerebilir. 3 ila 5 yıl süresince alerjik olduğunuz alerjenden küçük bir miktar içeren enjeksiyonlardan düzenli aralıklarla alırsınız. Alerji aşılarının amacı, ilaca olan ihtiyacınızı azaltarak, vücudunu alerjik olduğu alerjenlere alıştırmaktır.

İmmünoterapi özellikle kedi, ev tozu akarları (mite) ya da ağaç, çimen, ottan üretilen polen gibi alerjilerde etkilidir. Ayrıca alerjik astım gelişmesini de önlemektedir.

– Dilaltı Alerji Tabletleri: Alerji aşıları yerine, günlük olarak kullanılan, ağızda eriyen,  alerjik olduğunuz alerjenin küçük bir miktarını içeren hap şeklinde tabletler alerjik rinit tedavisinde kullanılır.