Alerjik rinit yaygın olarak bilinen adıyla alerjik nezle birçok kişide görülebilen alerjik bir hastalıktır. Alerjenlerin burun mukozasında yarattığı immünolojik inflamasyon denilen hasar sonucu sık hapşırma,burun kaşıntısı,burun akıntısı gibi nezle belirtileriyle kendisini gösterir. Belirtiler nezle belirtileriyle karıştırılabileceği için doğru teşhis tedavi açısından çok önemlidir. Bu makalemizde alerjik rinitin teşhisi ve testlerini anlattık.

Alerjik Rinit (Alerjik Nezle) Teşhisi Ve Testleri Nasıl Yapılır?

Alerjik Rinit İçin Doğru Teşhis ve Uzman Deneyimi

Alerjik rinit yani alerjik nezle, bağışıklık sisteminin bir alerjene karşı olan hassaslığı sonucunda, hapşırma, burunda kaşınma, kızarma, burun tıkanması gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu belirtiler nezle belirtileriyle çok sık karıştırılır. İşte bu noktada, bir alerji uzmanının deneyimi ve doğru teşhisi çok önemlidir. Çünkü belirtiler, nezle belirtileriyle karıştırılıp, buna göre önlem alındığında alerjik rinit ilerler ve hastanın hayatını fazlasıyla etkileyen bir hal alır. Alerji uzmanının deneyimi sizi doğru teşhis ve tedaviye götürecektir.

Alerjik Rinit Teşhisi

Alerji uzmanınız hastalığın belirtilerini, hastanın öyküsünü ve şikayetlerini, ailede alerjik hastalık olup olmadığını, belirtilerin şiddetlendiği ve hafiflediği durumları sorgular. Daha sonra fiziksel muayene geçer. Fiziksel muayene sonucunda doktorunuz deri prick testi veya kandan yapılan alerji testiyle alerjik rinitin nedenini ortaya çıkarır.

Alerjik Rinit Teşhisinde Deri Prick Testi

Deri prick testinde, alerjinizi tetikleyen alerjen maddenin konsantre edilmiş özü kolunuza ya da sırtınıza damlatılır ve sivri bir cisimle deri altına nüfus ettirilir. Daha sonra vücudunuzun bu alerjene vereceği reaksiyon gözlenir. Eğer bu maddeye alerjiniz varsa, damla yapılan yer kızarır ve kabarır. Alerji uzmanları bu testin yapımında ve sonucunun gözleminde eğitim almış ve donanımlı uzmanlardır. Deri üzerinden yapılan alerji testi, vücudun direkt olarak verdiği reaksiyonu ölçtüğü için teşhis için en doğru sonucu verirler.

Alerjik Rinit Teşhisinde Kandan Alerji Testi

Alerji uzmanınızın sizden alacağı kan örneği belli bir alerjene bağışıklık sisteminizin reaksiyonunu gözlemlemek için laboratuvara gönderilir. RAST olarak da adlandırılan bu testte, immünglobilin antikoru(IgE) olarak da bilinen kan dolaşımınızdaki alerjiye neden olan antikorlar ölçülür. Ancak kan üzerinden yapılan incelemeler, makinenin kalitesi, kanın beklemiş olması gibi nedenlerden dolayı her zaman doğru sonuç vermeyebilir. Deri prick testinde kan tahliline göre yanılma ihtimali çok çok azdır.

Önemli Bilgi;

Alerjik rinit için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir.Alerjik riniti olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları alerjik rinit hastalığı konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından alerjik rinitten şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.