Çocukluk çağı astımı alerjiye de bağlı olabilir. Eğer alerji ile tetikleniyor veya kötüleşiyorsa, alerji tedavisinden de fayda görülebilir. Alerji tedavisi alerji ilaçları ya da aşıları ile sağlanır. İnhaler ilaçlar astım tedavisinin temel taşıdır. Hızlı etki edenler ve uzun sürede etki edenler olarak ikiye ayrılır. Hızlı etki eden astım ilaçlarına bel bağlamayınız. Uzun sürede etki eden ilaçlar düzenli kullanım sonrası hızlı etki edenlere ihtiyacı azaltacaktır. Sizlere bu yazımızda alerjiye bağlı astımın tedavisini yazdık.

Alerjinin Neden Olduğu Astım Tedavisi

Çocuğunuzun astımı alerji ile tetikleniyor veya kötüleşiyorsa, alerji tedavisinden de fayda görebilir. Alerji tedavisi :

  • Omalizumab (Xolair). Bu ilaç, özellikle alerjisi ve ciddi astımı olan kişiler içindir. Polen, ev tozu akarı ve hayvan deri kepeği gibi alerjiye neden olan maddelere karşı bağışıklık sistemi cevabını azaltır. Xolair her 2-4 haftada bir enjeksiyon ile verilir.
  • Alerji ilaçları. Bu grup, ağız ve burun spreyi olarak kullanılan antihistaminikler ve dekonjestanların yanısıra kortikosteroidler, kromolin ve ipratropium burun spreylerini kapsamaktadır.
  • Alerji aşısı (İmmünoterapi). İmmünoterapi enjeksiyonları birkaç ay süresince haftada bir, daha sonra 3-5 yıl boyunca ayda bir olacak şekilde uygulanır. İşlem sonucunda spesifik alerjenlere karşı çocuğunuzun bağışıklık sistemi cevabı kademeli olarak azalır.

Yalnızca rahatlatıcı hızlı etkili ilaçlara bel bağlamayın

İnhaler kortikosteroidler gibi uzun süreli kontrol sağlayan astım ilaçları astım tedavisinin temel taşıdır. Bu ilaçlar astımı günden güne kontrol altında tutar ve çocuğunuzun astım atağı yaşama ihtimalini azaltır. Çocuğunuzda astım alevlenmesi meydana geldiğinde, hızlı etki gösteren rahatlatıcı inhaler ilaçlar belirtileri hızlıca rahatlatabilir. Fakat uzun süreli kontrol edici ilaçlar işe yaradığında zaten çocuğunuzun rahatlatıcı hızlı etkili ilaçlara ihtiyacı çok sık olmayacaktır. Çocuğunuzun haftada kaç puf kullandığını not edin. Eğer rahatlatıcı hızlı etkili ilaçları kullanmaya sık ihtiyaç duyuyorsa çocuğunuzu doktora gösterin. Muhtemelen uzun süreli kontrol edici ilacın ayarlanması gerekmektedir.

İnhaler ilaç cihazları

Kısa veya uzun etkili kontrol edici inhaler ilaçlar belirli dozlarda nefes ile içe çekilerek kullanılır.

  • Büyük çocuklar ve gençler, basınçlı ölçülü doz inhaler adı verilen küçük, el tipi cihazlar veya çok ince toz salan inhaler cihazlar kullanabilir
  • 0-1 yaş arası bebekler ve henüz yürümeye başlamış çocuklar ölçülü doz inhalere veya ilacı doğru dozda vermeye yarayan bir nebulizatöre bağlı bir yüz maskesi kullanmalıdırlar
  • Bebekler nebulizatör adı verilen, sıvı ilacı ince damlacıklar haline çeviren bir makine kullanımına ihtiyaç duyarlar. Bebeğiniz bir yüz maskesi takar ve nebulizatör ilacı doğru dozda verdikçe normal şekilde soluk alır verir.