Atopik dermatit yaygın olarak bilinen adıyla egzama, en sık görülen cilt hastalığıdır. Egzama, genelde altında alerjik nedenler yatan ve ciltte kızarma, kuruluk, kaşıntı ve kızarıklık gibi belirtileri olan hastalıktır. Peki yaygın görülen egzama için alternatif tedaviler var mı? Bu makalemizde sizler için egzamanın alternatif tedavilerinden bahsettik.

Atopik Dermatit İçin Alternatif ve Bitkisel Tedaviler

Bir çok alternatif tedavi, atopik dermatiti olan kişilerin hastalığı yatıştırmasında yardımcı olmuştur. Örneğin bilimsel bir çalışma sonucu, Çin bitkisel ilaçları kullanan egzamalı kişilerin, kaşınma ve diğer egzama belirtilerinin azaldığını göstermiştir. Ancak bu azalmanın, sürekli değil, sadece kısa süreli görülmüştür. Başka bir çalışma sonucuna göre de; 4 haftalık akupresür (parmakla akupunktur) uygulamasının kaşınma ve deri de döküntüyü azalttığını göstermiştir.

Aşağıda bahsedilen alternatif tedavilerin yararı için kesin bir kanıt yoktur ancak egzama için önerilebilir;

– Beslenme takviyeleri. Örneğin; E ve D vitamini, çinko, selenyum, çuha çiçeği yağı, hodan tohumu yağı, sinensis bitkisinden üretilen siyah çay ve probiyotikler,

– Diğer bitkisel tedaviler. Örneğin, sarı kantaron otu(St. John’s wort), kalendula çiçeği, çay çiçeği yağı, Alman mayıs papatyası, meyan kökü, pirinç kepeği,

– Akupunktur,

– Aromaterapi,

– Banyo tedavisi,

– Vücudun elektromanyetik dalgasını değiştirmek için bioresinans,

– Homeopati,

– Masaj tedavisi

Eğer beslenme ve diyet takviyeleri ya da diğer alternatif tedavilerden düşünüyorsanız, bunlara başlamadan önce mutlaka alerji uzmanınızla etkileri ve yan etkileri hakkında görüşün.