Atopik dermatit yani egzama, sık görülen, ciltte kaşınma, kuruluk, kızarma, kızarıklık gibi durumlara neden olan bir cilt hastalığıdır. Peki atopik dermatite(egzama) neden olan faktörler nelerdir, bu hastalık neden oluşur? Bu makalemizde sizler için atopik dermatitin nedenlerini anlattık.

Atopik Dermatitin Nedenleri Nelerdir?

Atopik dermatitinin(egzama) tam olarak nedeni bilinmemektedir.  Sağlıklı bir cilt nem oranını dengede tutar ve deriyi bakteriden, tahriş edici maddelerden ve alerjenlerden korur. Egzamanın başlıca nedenleri aşağıdaki durumlardır:

– Cildin etkili bir bariyer oluşturmasını engelleyen kuru tahriş olmuş bir cilt,

– Cilt bariyerinin çalışmasını etkileyen genetik çeşitlilikler

– Bağışıklık sistemi çalışma bozukluğu

– Gıda alerjileri ve ev tozu alerjileri

– Ciltteki, Stafilokok gibi ter bezlerini tıkayan bir zar üreten bakteriler

– Çevresel faktörler

Atopik Dermatitin Risk Faktörleri Nelerdir?

Dünyada çocukların %20’sinde ve yetişkinlerin %3’ünde atopik dermatit yani egzama vardır. Atopik dermatit günümüzde bundan 30 yıl öncesine kıyasla çok daha yaygın görülen bir hastalık haline gelmiştir. Bunun tam nedeni bilinmemekle birlikte bazı insanlarda atopik dermatit oluşma riskinin diğer insanlara oranlara daha yüksektir. Aşağıdaki durumlar atopik dermatitin başlıca risk faktörleridir:

– Ailede alerjik hastalık olması: Anne, babada ya da teyze, hala gibi akrabalarda alerjik astım, alerjik nezle ve egzama gibi alerjik hastalıklardan olması kişide egzama oluşmasına neden olabilir. Alerjik hastalıklar genetiktir ve atopik dermatit de alerjik bir hastalıktır. Ailede alerjik hastalık öyküsü olması egzamanın en önemli nedenlerinden biridir.

– Kişide alerjik hastalık olması: Egzaması olan kişide gıda alerjisi ya da ev tozu alerjisi varsa, bu alerjenlerden dolayı cildinde egzama oluşabilir.

– Kişinin yaşadığı çevre: Hava kirliliğinin fazla olduğu şehirlerde veya iklimi soğuk şehirlerde yaşamak ciltteki egzama riskini arttırmaktadır. Örneğin, bu gibi hava kirliliği fazla olan şehirlerde yaşayan kişilerde egzama oluşma riski 2 kat daha fazladır.

– Cinsiyet: Cinsiyet de atopik dermatite neden olan faktörlerdendir. Kadınlar, erkeklere kıyasla atopik dermatit olmaya daha meyillidirler.