Atopik dermatit yaygın olarak bilinen adıyla egzama, en sık görülen cilt hastalığıdır. Egzama ciltte kızarma, kaşıntı, kuruluk, kızarıklık ve kabarma gibi belirtilerle kendini gösterir. Yaygın bir cilt hastalığı olan egzamanın ne olduğunu bu makalemizde sizler için anlattık.

Atopik Dermatit Nedir?

Atopik dermatit(egzama) cildi kızartan, kaşındıran, kurutan bir hastalıktır. Egzama en yaygın çocuklarda görülmektedir ancak her yaşta olabilir. Kronik, uzun süreli bir hastalıktır ve belli aralıklarla birden şiddetlice ortaya çıkıp, ardından yatışır. Atopik dermatit, astım veya nezle ile birlikte gelebilir.

Atopik dermatit için tamamen yok edici bir tedavi yoktur ancak tedaviler ve kişisel bakım önlemleri kaşınmaları ve egzamanın sık sık kendini gösterme olasılığını azaltır. Örneğin, sert sabunları ve diğer tahriş edici ürünleri kullanmaktan kaçınmak ve tıbbi kremler, yağlar, merhemler kullanarak cildi nemlendirmek bu önlemlerden bazılarıdır.

Eğer atopik dermatit yani egzama belirtileri varsa ve bu belirtiler sizi günlük aktivitelerinizden alıkoyup, uyumanızı engelliyorsa bir alerji uzmanına başvurmanız sizin için faydalı olacaktır.