Atopik dermatit en yaygın görülen cilt hastalığıdır. Atopik dermatitin belirtileri ve nedenleri saptanıp, bir alerji uzmanı tarafından teşhisi konulduktan sonra tedavi kararlaştırılır. Tedavi hastalığın kötüye gitmemesini sağlamak ve iyileştirilmesi için oldukça önemlidir. Peki atopik dermatit tedavi edilmezse ne olur, tedavinin önemi nedir? Bu bölümde sizler için anlattık.

Atopik Dermatit Tedavi Edilmediğinde Ne Olur?

Atopik dermatit tedavisi atlanılmaması gereken ve en yaygın görülen cilt hastalığıdır. Egzamanın kötüye gitmemesi ve iyileştirilmesi için mutlaka bir alerji uzmanı tarafından önerilen tedavi yolu izlenmelidir. Atopik dermatit (egzama) tedavi edilmediğinde ciddi sorunlara neden olabilir. Bu durumlar şunlardır;

– Alerjik Astım ve Alerjik Rinit: Atopik dermatit altında alerji yatan bir hastalık olduğu için, tedavi edilmediğinde diğer alerjik hastalıkları tetikleyebilir. Bu hastalıklardan en önemlileri alerjik astım ve alerjik rinittir.

– Kronik Kaşıntı, Pul Pul Cilt: Nörodermatit olarak adlandırılan cilt hastalığı, kaşınan cildin bir kısmında başlar. Bu bölge kaşındıkça daha çok kaşıntı hissi uyandırır. Kaşınma bir alışkanlık haline gelir ve bu durum cildin, renginin değişmesine, kalın ve kösele gibi olmasına neden olmaktadır.

– Cilt Enfeksiyonu: Cildi yaralayan sürekli olarak tekrarlanan kaşınma, yaraların açılmasına ve çatlamasına neden olur. Ciltteki bu yaraların açılması, bakteri ve virüslerden enfeksiyon kapma riskinizi arttırmaktadır.

– Göz Problemleri: Gözle ilgili olan bu belirtiler, göz kapağı etrafında kaşınma, gözlerde sulanma ve göz kapağında iltihaplanmaya neden olmaktadır.

– Ellerde Tahriş Edici Dermatit: Bu durum genellikle, işleri gereği, elleri sert sabunlar, deterjanlar ve dezenfektanlara maruz kalan kişilerde görülmektedir.

– Alerjik Kontakt Dermatit: Bu durum atopik dermatiti olan ve tedavi edilmeyen kişilerde çok sık karşılaşılan bir hastalıktır. Kortikosteroidler ve atopik dermatiti tedavi etmede kullanılan bir çok ilaç bu duruma neden olabilmektedir.

– Uyku Problemleri: Kaşıntı hissi duyma ve kaşınma döngüsü, sizi devamlı olarak uykunuzdan uyandırır ve uykunuzun kalitesini düşürür.

– Davranışsal Problemler: Araştırmalara göre, atopik dermatitin tedavi edilmediği durumlarda, hastada dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gözlenmiştir.