Atopik dermatit en yaygın görülen cilt hastalığıdır. Atopik dermatitin belirtileri ve nedenleri saptanıp, bir alerji uzmanı tarafından teşhisi konulduktan sonra tedavi kararlaştırılır. Tedavi hastalığın kötüye gitmemesini sağlamak ve iyileştirilmesi için oldukça önemlidir. Bu bölümde atopik dermatitin tedavisini sizler için açıkladık.

Atopik Dermatit Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

Atopik dermatit(egzama) inatçı ve kalıcı olabilir. Durumu kontrol altına almak için aylarca veya yıllarca çeşitli tedavi yöntemleri uygulamış olabilirsiniz. Ancak tedavi iyi yanıt verse bile bazen belirtiler tekrar kendini gösterebilir, hatalık kendini yenileyebilir. Durumu erken fark edip tedaviye erken başlamak oldukça önemlidir. Sürekli kullandığınız nemlendiriciler fayda etmiyorsa, alerji uzmanınızın önereceği adımları uygulayıp ilaçları kullanmak faydalı olacaktır.

Alerjiniz Olan Maddelere Karşı Korunma

Egzamanın nedeni %40-%60 arasında alerjiye bağlıdır. Bu bakımdan, alerji uzmanınızın yapacağı alerji testinin sonucuna göre, alerjik olduğunuz gıdalara ya da ev tozu gibi alerjenlere karşı korunmanız oldukça önemlidir. Eğer yumurta, süt, kuruyemiş gibi gıdalara alerjiniz varsa, bu besinler için bir diyet programını uygulamalısınız. Ev tozu gibi çevresel maddelere karşı alerjiniz varsa da evinizin koşullarını buna göre değiştirmeli ve doktorunuzun önereceği şekilde kendinizi ev tozundan korumalısınız.

Banyo Ve Nemlendiriciler

Cildinizin kendini koruması, kurumaması için 2 günde bir yaklaşık 5 ila 10 dakika arası ılık(sıcak olmamalı) suyla yapacağınız banyo en önerilebilir maddedir. Sıradan sabun ve şampuanlar cildi kurutabileceği için önerilmemektedir. Doktorunuzun önereceği hafif temizleyiciler kullanmalısınız.

Duştan hemen sonra vücudunuz tamamen kurumadan önce, egzamalı kişi tüm vücuduna özellikle kaşınan kuru bölgelere bolca nemlendirici uygulamalıdır. Merhemler, krem ve losyonlara  göre vücudu daha iyi nemlendirirler ancak yağlı ve yapışkan oldukları için pek tercih edilmezler. Bu yüzden kremler en çok tercih edilen ve etkili yöntemlerdir. Losyonlar ise içindeki alkol oranından dolayı en az etkili olandır.

Cildi Kapatıp Nemlendirerek Koruma

Şiddetli egzaması olan bir cilt için en uygun yöntem; deriyi yumuşatan bir kremin uygulanmasının ardından o bölgeyi kapatarak nemi iyice emmesini sağlamaktır. Küçük bölgeler streç filmle kapatılabilir veya ellere eldiven giyilebilir.

Ayrıca cildin kaşınmadan tahriş olmasını engellemek için tırnakları kısa kesilmelidir. Eğer kaşınma önlenemiyorsa geceleri pamuk eldiven giyilebilir.