Atopik dermatit yani egzama, başlıca belirtileri ciltte kaşınma ve kuruluk olan, yaşam kalitesini düşüren bir cilt hastalığıdır. Atopik dermatitin belirtileri görülen bir hastanın deneyimli alerji uzmanları tarafından incelenmesi ve doğru teşhisin konulması oldukça önemlidir. Bu başlığımızda sizlere atopik dermatitin teşhisinin nasıl konulması gerektiğini anlattık.

Atopik Dermatit (Egzama) Teşhisi Nasıl Konulur?

Atopik Dermatit Teşhisi Nasıl Konulmalıdır?

Atopik dermatit özellikle çocuklarda görülmez üzere her yaşta olabilen bir cilt rahatsızlığıdır. Atopik dermatiti diğer cilt hastalıklarından ayıran özelliği yoğun şiddetli bir kaşınma ve hastalığın şiddetlendiği ve hafiflediği rotadır.

Atopik Dermatit Teşhisi İçin Doktor Muayenesi

Teşhis için bu adımda bir alerji uzmanı tarafından hasta muayeneye alınır. Öncelikle hastalığın belirtileri, vücuttaki kızarık ve kaşıntılı bölgeler ve şiddetlenip hafiflediği zamanlar hakkında bilgi alınır. Bu adımda hastanın genetik olarak ailede alerjik hastalık taşıyan kişilerin de öğrenilmesi önemlidir çünkü ailede alerjik kişiler varsa egzama olma oranı yükselir. Daha sonra fiziki muayene vücutta egzama olan yerler incelenir.

Atopik Dermatit Teşhisi İçin Alerji Testi

Alerji uzmanınız egzamaya neyin neden olduğunu saptamak için alerji testi uygulayabilir. Eğer kişide alerjik astım veya diğer alerji hastalıkları varsa, egzama teşhisi için alerji testi en büyük yardımcı olacaktır. Aynı zamanda test sayesinde egzamayı iyice kötüleştiren ev tozu yada yumurta, kuruyemiş, süt gibi belli başlı alerjenleri saptar.

Alerji uzmanınız belli bir alerjenin egzamanızı ciddi şekilde etkilediğini düşünürse, yaşadığınız belirtileri inceledikçe, beslenme düzeninizde veya çevresel koşullarınızda buna göre değişiklikler yapmanızı önerecektir.

Önemli Bilgi;

Atopik dermatit(egzama) için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Atopik dermatit(egzama) olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları atopik dermatit(egzama) hastalığı konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından atopik dermatitten(egzama) şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.