Besin alerjisi, alerjik kişinin bir gıdayı yedikten sonra bağışıklık sisteminin bu gıdaya gösterdiği reaksiyona denmektedir. Alerjiye neden olan besinin çok az bir miktarı bile hastalığın belirtilerini tetikleyebilir. Bu belirtileri saptamak ve tedavi için doğru yolda ilerlemek için belirtilerin öğrenilmesi gerekir. Besin alerjisi altındaki bu bölümde sizlere besin alerji belirtilerini anlattık.

Besin Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Besin Alerjisi Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Bazı kişilerde alerjik olunan besine karşı olan reaksiyon çok şiddetli olmazken, bazı kişiler için belirtiler korkutucu olabilir ve hayati risk taşıyabilir. Besin alerjisi belirtileri genellikle alerjik olunan gıdayı yedikten sonraki 2 saat içerisinde gelişir. En yaygın görülen besin alerjisi belirtileri şunlardır:

– Ağızda karıncalanma ve kaşınma,

– Kurdeşen, kaşınma ya da egzama,

– Dudaklarda, yüzde, dilde, boğazda ya da vücudun diğer bölgelerinde şişme,

– Hırıltı, burun tıkanıklığı ve nefes almada zorlanma,

– Karın ağrısı, ishal, mide bulantısı ve kusma,

– Yorgunluk hissi, dengeyi kaybetme ve bayılma

Anafilaksi En Ciddi Besin Alerjisi Belirtisidir

Besin alerjisi olan bazı kişilerde, alerji, anafilaksi denilen şiddetli bir reaksiyonu tetikler. Anafilaksi hayati risk oluşturan belirtilere neden olabilir. Bu belirtiler şunlardır:

– Solunum yollarında daralma ve sıkışma,

– Boğazda şişme ya da nefes almanızı zorlaştıran boğazınızda yumru hissi,

– Kan basıncında şiddetli bir düşüşle birlikte şok

– Nabızda hızlanma,

– Yorgunluk, bayılma hissi ve bilinç kaybı

Acil tıbbi müdahale anafilaksi için oldukça önemlidir. Anafilaksi eğer tedavi edilmezse komaya hatta ölüme neden olabilmektedir.

Besin Alerjisi Belirtileri Varsa Ne Yapmalıyım?

Belirli bir besini yedikten sonra bu belirtilerden bir ya da birkaçını görüyorsanız bir alerji uzmanına gitmelisiniz. Belirtilerin sadece birini görmeniz bile besin alerjisinin düşünülmesi için yeterlidir. Mümkünse vücudunuz reaksiyon gösterdiğinde gitmenizde fayda var. Bu alerji uzmanınızın besin alerjisi teşhisi koyabilmesi için yardımcı olacaktır.

Önemli Bilgi;

Besin alerjisi için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Besin alerjisi olan kişiler alerjik uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları besin alerjisi hastalığı konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından besin alerjisinden şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.