Besin alerjisi, alerjik kişinin bir gıdayı yedikten sonra bağışıklık sisteminin bu gıdaya gösterdiği reaksiyona denmektedir. Alerjiye neden olan besinin çok az bir miktarı bile hastalığın belirtilerini tetikleyebilir. Bu nedenle bir alerji uzmanı tarafından doğru teşhis konulduktan sonra tedavi aşaması çok önemlidir. Tıbbi tedaviler dışında besin alerjisi için alternatif tedaviler de var mı? Bu makalemizde sizler için anlattık.

Besin Alerjisi İçin Alternatif ve Bitkisel Tedaviler

Besin Alerjisi İçin Alternatif ve Bitkisel Tedaviler

Besin Alerjisi için alternatif tedaviler üzerinde olan bilimsel çalışmalar kısıtlıdır. Ancak bazı kişiler bu alternatif tedavileri denemiş ve sonuç almıştır.

Bitkisel Tedaviler

Bitkisel tedavilerin küçük bir kısmında besin alerjisinin belirtilerini azaltan ve anafilaksiyi önleyen faydalar görülmüştür. Çin tedavi metotları buna örnek gösterilebilir. Ancak bu yöntemlerin kesin olarak sonuç gösterdiğine dair yeterli kanıt bulunmamaktadır.

Ayrıca, Çin bitkisel tedavi yöntemlerinin hazırlanmasının kalitesi konusunda endişeler vardır. Eğer bitkisel bir tedavi uygulayacaksanız, mutlaka bununla ilgili doktorunuza danışmalısınız. Çünkü bitkisel tedaviler test sonuçlarınızı etkileyebilir ve kullandığınız diğer ilaçlarla birlikte yan etkiler gösterebilir.

Akupunktur ve Aküpresür

Besin alerjisi için akupunktur üzerinde çok az akademik çalışma bulunmaktadır ve çalışmalara göre bu yöntemlerden kesin bir fayda görüldüğü saptanmamıştır. Bu alternatif tedavi yöntemlerinden deneyecek olursanız, alerji uzmanınıza danışmayı unutmayın ve deneyimli ve sertifikalı bir sağlık uzmanıyla deneyin.

Aküpresür ise akupunktur gibi, vücutta akupunktur yapılan noktalara iğne yerine parmakla masaj şeklinde yapılan alternatif tedavi biçimidir. Aküpresür yönteminin de kesin olarak faydaları bilimsel olarak saptanmamıştır.

Önemli Bilgi;

Besin alerjisi için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Besin alerjisi olan kişiler alerjik uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları besin alerjisi hastalığı konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından besin alerjisinden şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.