Besin alerjisi, alerjik kişinin belirli gıdayı yedikten sonra bağışıklık sisteminin gösterdiği bir reaksiyona denmektedir. Alerjiye neden olan besinin çok az bir miktarı bile hastalığın belirtilerini tetikleyebilir ve sindirim bozuklukları, ciltte kabarma, solunum yollarında daralma, tıkanma gibi önemli sorunlara yol açabilir. Bu bölümde sizlere besin alerjisinin ne olduğunu anlattık.

Besin Alerjisi Nedir?

Besin Alerjisi Nedir?

Bağışıklık sisteminin görevi vücudu hasta edip zarar veren bakteri ve virüs gibi mikropları belirleyip vücudu bu mikroplardan korumaktır. Besin alerjisi, bağışıklık sisteminin zararsız bir gıda proteinini tehdit olarak algılayıp reaksiyon göstermesiyle oluşur.

Daha sonra bu gıdanın az bir miktarı bile besin alerjisinin belirtilerini tetikleyebilir. Hatta sindirim problemleri, ciltte kabarma, kızarma ve kaşınma ve solunum yollarını daraltarak tıkanma gibi problemlere yol açabilir. Bazı kişilerde besin alerjisi çok ciddi belirtilerle kendini gösterebilir veya anafilaksi gibi hayati risk taşıyan durumlara neden olabilir.

Besin Alerijisini Besin İntoleransıyla Karıştırmamak Gerekir

Besin alerjisinin besin intoleransıyla karıştırılması sık rastlanan bir durumdur. Ancak maalesef, besin intoleransı daha az risk taşımakla birlikte bağışıklık sistemini etkilemeyen, ciddi olmayan bir durumken, besin alerjisi hayati risk taşır ve ciddi bir hastalıktır.

Önemli Bilgi;

Besin alerjisi için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Besin alerjisi olan kişiler alerjik uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları besin alerjisi hastalığı konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından besin alerjisinden şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.