Besin alerjisi, alerjik kişinin bir gıdayı yedikten sonra bağışıklık sisteminin bu gıdaya gösterdiği reaksiyona denmektedir. Alerjiye neden olan besinin çok az bir miktarı bile hastalığın belirtilerini tetikleyebilir. Bu nedenle bir alerji uzmanı tarafından doğru teşhis konulduktan sonra tedavi aşaması çok önemlidir. Peki besin alerjisi tedavi edilmediğinde ne olur, bu makalemizde sizler için anlattık.

Besin Alerjisi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Besin Alerjisi Tedavi Edilmediğinde Ne Olur?

Besin alerjisi tedavi edilmediğinde ciddi sorunlara yol açabilir ve diğer alerjik hastalıkların oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden besin alerjisi tedavisi atlanılmaması gereken bir konudur. Besin alerjisi tedavisi yapılmadığında gerçekleşebilecek durumlar şunlardır;

– Anafilaksi: Anafilaksi hassas olunan alerjene maruz kalındığında meydana gelen şok durumudur. Bu şok hayati tehlike arz eden çok ciddi bir vakadır.

– Atopik Dermatit (Egzama): Besin alerjisi tedavi edilmediğinde ciltte bazı reaksiyonlara neden olabilir. Egzama bu durumlardan bir tanesidir.

– Migren: Alerjik reaksiyon sırasında bağışıklık sisteminiz tarafından salgılanan histaminler migreni tetikleyebilir.

Önemli Bilgi;

Besin alerjisi için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Besin alerjisi olan kişiler alerjik uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları besin alerjisi hastalığı konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından besin alerjisinden şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.