Besin alerjisi, alerjik kişinin bir gıdayı yedikten sonra bağışıklık sisteminin bu gıdaya gösterdiği reaksiyona denmektedir. Alerjiye neden olan besinin çok az bir miktarı bile hastalığın belirtilerini tetikleyebilir. Bu nedenle bir alerji uzmanı tarafından doğru teşhis konulduktan sonra tedavi aşaması çok önemlidir. Bu makalemizde sizler için besin alerjisi tedavisini anlattık.

Besin Alerjisi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Besin Alerjisi Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

Alerjik reaksiyondan kaçınmanın tek yolu, belirtilere ya da şiddetli belirtilere neden olan gıdalardan kaçınmaktır. Ancak bu gıdadan kaçınmak için elinizden gelen çabayı gösterseniz dahi, bazen reaksiyona neden olan gıdayla temasa geçebilirsiniz.

Şiddetli Olmayan Reaksiyonlarda Tedavi

Gıda alerjisinin şiddetli olmayan belirtilerinde, reçetesiz satılan ya da doktorunuzun reçeteyle verdiği antihistaminler, belirtilerin azalmasına yardımcı olabilirler. Bu tür ilaçlar, alerjiye neden olan gıda yenildikten sonra, kaşınma ya da kurdeşeni rahatlatmak için kullanılmalıdır.

Şiddetli Reaksiyonlarda Tedavi

Gıda alerjisinin çok şiddetli reaksiyonlarında, acil servise başvurup, adrenalin enjeksiyonu yaptırabilir, ve bir süre acil serviste kalabilirsiniz. Alerjisi şiddetli olan hastaların çoğu EpiPen, Twinject, Auvi-Q gibi adrenalin enjeksiyonlarını yanında taşırlar. Bu alet, şırınga ve kalçaya bir doz ilaç uygulayan bir iğneden oluşmaktadır.

Deneysel Tedavi

Besin alerjilerinin belirtilerini azaltacak ve besin alerjisi krizlerini önleyecek daha iyi tedaviler için yapılan çalışmalar devam ederken, tam olarak alerjiyi ortadan kaldıracak ya da belirtileri tamamen azaltacak kanıtlanmış bir tedavi yoktur. Ancak alerji aşıları(immunoterapi) gıda alerjisi ve diğer alerjik hastalıkların belirtilerinin azaltılmasında faydalıdır.

Şuan uygulamada olan 2 çeşit tedavi yöntemi vardır.

– Anti-IgE Tedavisi: Bu ilaç tedavisi, vücudun IgE kullanmasına engel olur. Tedavi alerjik astım ve gıda alerjisi için kullanılmaktadır.

– Dilaltı Aşıları: Bu tedavide alerjik olduğunuz besinin konsantre edilmiş özünün küçük bir miktarı dilinizin altına yerleştirilir. Bu da faydası görülen bir tedavi şeklidir.

Önemli Bilgi;

Besin alerjisi için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Besin alerjisi olan kişiler alerjik uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları besin alerjisi hastalığı konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından besin alerjisinden şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.