Besin alerjisi, alerjik kişinin alerjik olduğu gıdayı yedikten sonra bağışıklık sisteminin bu gıdaya gösterdiği reaksiyona denilmektedir. Gıda alerjisi atlanılmaması gereken bir hastalıktır çünkü alerjik olunan gıdanın çok az bir kısmı bile hastalığın belirtilerini tetikler. Bu yüzden gıda alerjisi için alerji uzmanı tarafından konulan doğru erken ve doğru teşhis oldukça önemlidir. Bu makalemizde sizler için besin alerjisi teşhisinin nasıl konulduğunu anlattık.

Besin Alerjisi Teşhisi Nasıl Konulur?

Besin Alerjisi Teşhisi Nasıl Konulmalıdır?

Besin alerjisi teşhisi için alerjik olunan gıdayı ortaya çıkaracak uygulanması gereken yöntemler vardır. Alerji uzmanınız kesin teşhisi koymadan önce bu yöntemleri uygulamalıdır. Belirli bir gıdaya alerjiniz olup olmadığını saptamak için aşağıda bahsedilen yöntemler uygulanmalıdır. Ancak gıda alerjisi teşhisi bu konuda eğitim almış deneyimli alerji uzmanları tarafından konulmalıdır.

Doktorunuza Belirtilerini Anlatın

Alerji uzmanınıza belirtilerinizi anlatın. Hangi gıdayı yediğinizde ve bu gıdadan ne kadar tükettiğinizde belirtilerin oluştuğunu ve belirtilerin şiddetini anlatın. Gıda alerjisi genetik olabileceği için, eğer ailede anne baba ya da akrabalarda gıda alerjisi ya da alerjik astım, egzama, kurdeşen gibi diğer alerjik hastalıklardan varsa doktorunuzu bu konuda bilgilendirin.

Ayrıca, doktorunuzun yapacağı dikkatli ve detaylı fiziksel muayene, belirtilerin gözlenmesi ve varsa ciltteki kabarmaların kurulukların incelenmesi teşhis konulmasında yardımcı olacaktır.

Yediğiniz Besinlerin Günlüğünü Tutun

Alerji uzmanınız belirtileri dinleyip, fiziksel muayeneyi tamamladıktan sonra, sizden belirli bir süre için yediğiniz gıdaların detaylı bir günlüğünü tutmanızı isteyebilir. Bu sayede doktorunuz, gıdayı tam olarak saptamak için yeme alışkanlıklarınızı, neleri yedikçe belirti oluştuğunu ve kullandığınız ilaçları öğrenecektir.

Deri Üzerinden Alerji Testi

Deri prick testi alerjik olduğunuz gıdayı saptamada en etkili yöntemdir. Bu testte şüphelenilen gıdanın konsantre edilmiş özü damlalar şeklinde hastanın kolun dirsekle bilek arasındaki kısmına ya da sırtına yerleştirilir. Daha sonra bu damlaların olduğu kısımlar, damla derinin altına geçecek şekilde sivri bir cisimle batırılır. Test edilen gıdaya karşı alerjiniz varsa, bu damlanın olduğu bölge kızarır ve şişer.

Kan tahlillerinin daha doğru sonuç verdiği düşünülmektedir ancak, deri prick testi vücudun bu gıdaya karşı direkt olarak verdiği tepkiyi ölçtüğü için, en doğru sonucu vermektedir.

Alerjik Olunan Gıdaya Karşı Diyet Listesi

Alerji testi yapıldıktan ve vücudun reaksiyon gösterdiğinden şüphelenilen besin ortaya çıktıktan sonra, doktorunuz bu gıdaya karşı 1 ya da 2 haftalık bir diyet yapmanızı önerir. Diyetten sonra besini küçük miktarlarda tekrar denersiniz. Bu denemelerle birlikteki diyet süreci belirtileri ve şüphelenilen gıdayı bağdaştırmanızda yardımcı olur.

Fiziksel faktörlerin dışında psikolojik faktörler de önemli rol oynamaktadır. Örneğin; belli bir gıdaya karşı duyarlı olduğunuzu düşünüyorsanız, alerjiniz olmasa bile bu durum bir reaksiyon tetikleyebilir.

Kan Tahlilleri

Kan tahlili kan dolaşımınızdaki immunglobilin E(IgE) olarak bilinen alerji tipi antikorların miktarını kontrol ederek bağışıklık sisteminizin belli gıdalara olan reaksiyonunu ölçer. Bu test için, alerji uzmanınızın muayenehanesinde kan örneğiniz alınır ve laboratuvarda çeşitli gıdalar bakımından incelenir. Ancak kan tahlilleri her zaman doğru sonuç vermemektedir.

Besin Yükleme Testleri

Besin yükleme testi doktorunuz tarafından ve olası reaksiyonlara karşı muayenehanede yapılır. Bu testte, şüphelenilen gıdadan küçük miktarlarda daha sonra arttırarak yersiniz. Bu test sırasında vücudunuz bir reaksiyon göstermezse, besini tekrar hayatınıza sokabilirsiniz.

Önemli Bilgi;

Besin alerjisi için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Besin alerjisi olan kişiler alerjik uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları besin alerjisi hastalığı konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından besin alerjisinden şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.