Böcek alerjisi, bir çok insanın adeta korkulu rüyası olan, genellikle sadece kaşıntı veya kabarma gibi sonuçlanan, bazı durumlarda ise ölümcül sebepleri olan bir hastalıktır. Kafanızda bir çok soru işareti bırakan bu makale ön sözünden sonra sizler için böcek alerjisinin ne olduğunu anlattık;

Böcek Alerjisi Nedir?

Böcek Alerjisi Nedir?

Böcek sokmaları genel olarak acı, şişme, yara olan alanın kızarıklığı ile sınırlı kalmanın yanında bir çok belirtisi olan ve bazı durumlarda tıbbi yardıma gerek duyurabilecek sonuçlara yol açabilen bir durumdur. Daha şiddetli reaksiyonlar, belirtilerin daha geniş bir alanda görüldüğünü cildin , sokmanın bulunduğu yerdeki vücudun diğer bölümlerini etkiliyor demektir.

Böcek sokmalarına karşı olan alerjik reaksiyonlar;  Sokmalardan, herhangi bir yaşta bir çok normal belirtiden sonra bile ortaya çıkabilir. Böcek zehrinin potansiyeline bağlı olarak çocuklarda %0.4 yetişkinlerde ise %3 hayatı tehdit eden alerjik reaksiyonların meydana geldiği tahmin edilmektedir.Böcek sokması reaksiyonları,  her yıl Türkiye’de en az 25 ölüme neden oluyor.

Türkiye’de ki böcek sokmalarının büyük bir bölümü arı, karıncalar ve örümceklerden gelmektedir.Kırmızı ve siyah ateş karıncalarının habitatları Türkiye’nin güneyindeki 50 milyondan fazla dönümü aşıyor ve bu durum önemli bir sağlık tehlikesi haline gelmesiyle beraber ülkemizde ki en büyük böcek sokmalarının nedeni olan karıncalar aynı zamanda bu durumun dünya çapındaki en büyük ajanlarından biridir.

Önemli Bilgi;

Böcek alerjisi için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Böcek alerjisi olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji  /  İmmünoloji Uzmanları Böcek alerjisi  konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından böcek alerjisinden şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.