Böcek alerjisi, bir çok insanın adeta korkulu rüyası olan, genellikle sadece kaşıntı veya kabarma gibi sonuçlanan, bazı durumlarda ise ölümcül sebepleri olan bir hastalıktır. Kafanızda bir çok soru işareti bırakan bu makale ön sözünden sonra sizler için böcek alerjisinin nedenlerinin neler olduğunu anlattık;

Böcek Alerjisinin Nedenleri Nelerdir?

Böcek Alerjisinin Nedenleri Nelerdir?

Dört böcek sokması; Bal arıları, Eşek arıları,Ateş karıncaları,siyah karıncalar alerjik reaksiyonlara neden olduğu biliniyor. Bir böcek sokmasının neden olduğu alerjik reaksiyon kişiden kişiye ve durumun ciddiyetine göre değişir. Zaman zaman önemsiz bir durum gibi görünen bu durum alerjik reaksiyona neden oluyor ise hayatı tehdit eden bir durum yaratabilir.Birkaç kez tekrarlayana kadar alerjik reaksiyon yaşamayabilirsiniz.

Ortaya çıkabilecek  3 tür reaksiyon vardır;

Normal bir lokal reaksiyon, acı, şişme ve yara alanları kızarıklılığı ile sınırlı kalır.

Büyük bir genel reaksiyon, şişme alanının yanı sıra vücudun diğer alanlarında da şişmeler görülür. Örneğin, ön kolda bir sıkışma kolun şişmesine neden olabilir, sıkışmadan iki ila üç gün sonra zirveye çıkar ve haftalarca sürebilen bir duruma neden olur.

Sistemik Bir Alerjik Reaksiyon en ciddi olan ve tıbbi yardım gerektirebilecek bir durumdur. Sistemik bir alerjik reaksiyonların belirtilerinin bazıları hafif bazıları ise çok şiddetli olur. Sizler için bu reaksiyon belirtilerini inceledik;

– Kurdeşen

– Kaşıntı

– Kızarma

– Isırıktan uzak alanlarda şişme

– Baş dönmesi ve kan basıncında ani düşüş

– Boğuk ses, dilde şişme veya yutmada zorluklar yaşanması

– Isırık bölgesinde kurdeşen, şişme ve kaşıntılar

– Karın krampları , kusma, yoğun mide bulantısı veya ishal

– Bilinç kaybı veya kalp durması

Anafilaksi(aşırı duyarlılık), solunumu olumsuz etkileyen, hayatı tehdit eden ciddi bir alerjik reaksiyon, kan basıncında ani bir düşüşe neden olur ve vücudu şoka sokar. Birkaç dakika içinde ortaya çıkar ve genel olarak kullanılan adrenalin dozu ve derhal tıbbi yardım kullanılır.

Bir böcek sokmasını halihazırda daha önceden sistemik alerjik bir reaksiyon geçirmiş kişiler, tekrar bu durumu yaşadıklarında benzer veya daha kötü bir reaksiyon ve durum altındadırlar.Bu durumu yaşayan hastaların acilen tıbbi yardım almaları gerektiği gibi alerji  /  İmmünoloji uzmanlarına başvurmaları gerekmektedir.

Önemli Bilgi;

Böcek alerjisi için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Böcek alerjisi olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji  /  İmmünoloji Uzmanları Böcek alerjisi  konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından böcek alerjisinden şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.