Böcek alerjisi, bir çok insanın adeta korkulu rüyası olan, genellikle sadece kaşıntı veya kabarma gibi sonuçlanan, bazı durumlarda ise ölümcül sebepleri olan bir hastalıktır. Kafanızda bir çok soru işareti bırakan bu makale ön sözünden sonra sizler için böcek alerjisinin tedavisinin nasıl olduğunu anlattık;

Böcek Alerjisinin Tedavisi Nasıldır?

Böcek Alerjisinin Tedavisi Nasıldır?

Böcek sokmalarından kaçınmak en iyi savunma hattıdır sizler için bu makalemizde böcek alerjisinden kaçında stratejilerinin bazılarını ve tedavi yöntemlerinin yanı sıra bu tedavi yöntemlerinin yan etkilerini inceledik;

– Çıplak ayakla çimenlerde, sokan böceklerin yemlendiği yerlerde yürümeyin

– Açık alkolsüz içecek kutularından içmeyiniz, sıkışan böcekleri kendilerine çekerler ve içine sürünebilirler.

– Dışarıda yemek yerken yiyeceklerinizi koruyun.

– Tatlı kokulu parfüm, saç spreyi veya deodorant kullanmayın.

– Çiçek desenli parlak elbiseler giyinmekten kaçının.

– Dışarıda çalışırken uzun pantolon, uzun kollu gömlekler, çoraplar, ayakkabı ve iş eldivenleri giyin.

– Çalıların, saçakların, çatı katlarının yanında temkinli olun, çöp konteynerlarından ve piknik alanlarından uzak durun.

– Profesyonel bir böcek uzmanı ile bilinen yuvaları yok edin ve diğer potansiyel yuvalama alanlarını kontrol edin.

Acil tedaviler için, alerji uzmanınız reçete yazabilir ve bir epinefrin oto-enjektörün nasıl kullanılacağı hakkında talimat verebilir. Bir böcek sokmasında sistemik alerjik reaksiyon yaşayan bir kişi, tekrar sokulduğunda benzer veya daha ağır bir reaksiyon gösterme riski taşır ve elinde her zaman en az iki tane epinefrin otomatik enjektörü bulunmalıdır. Alerjik reaksiyon riski, uzun yıllar geçmiş bile olsa uzun süre devam edebilir.

Epinefrin, anafilaksi için tek onaylanmış tedavi yöntemidir. Epinefrin kullanımındaki bir gecikmenin ölüm riskini arttırdığı kanıtlandı. Uzun vadeli bir koruma için, bir alerji uzmanı saflaştırılmış böcek zehrinin dozlarının kademeli olarak artması yoluyla zamanla tolerans oluşturan alerjik kişiye alerji atakları (immünoterapi) tedavisi yapabilir. İmmünoterapi, gelecekteki sokmalara karşı sistemik bir reaksiyon riskini önemli ölçüde azaltır. Zehir immünoterapisinin süresi genellikle üç ila beş yıldır, ancak geçmişteki reaksiyonların ciddiyetine ve hastaya gelecekteki sokmaların riskine bağlı olarak süresiz devam edilebilir.

Ateş Karıncası Alerji Tedavisi

Ateş karıncası alerjisi iki ana başlıkta ele alınır, sizler için bu başlıkları yazdık ve inceledik.

– İlk adım, ortaya çıktıklarında ciddi bir reaksiyon belirtisinin ilk ve acil tedavisidir.

– İkinci adım, altta yatan alerjinin tüm vücut özütü immünoterapisi ile önleyici tedavisidir.

Hayati tehlike oluşturan alerjik reaksiyonlar çok hızlı ilerleyebilir ve hemen tıbbi müdahale gerektirebilir. Acil tedavi genellikle epinefrin, antihistaminikler ve bazı durumlarda kortikosteroidler, intravenöz sıvılar, oksijen ve diğer tedaviler gibi belirli ilaçların uygulanmasını içerir. Stabilize olduktan sonra, Alerji uzmanları hastaların bir gece yakın gözetim altına olup hastanede kalmasını isteyebilir.

Enjekte edilebilir epinefrin, çoğunlukla alerjik bir reaksiyonun tedavisinde acil kurtarma ilacı olarak görülür. Daha önce alerjik reaksiyon olmuş hastalar ve epinefrin kullanan hastalar, her zaman yanlarında taşımaları gerektiğini unutmamalıdırlar. Ayrıca bir doz , reaksiyonu tersine çevirmeye yeterli olamayacağından dolayı bir ateş karıncasını takiben derhal tıbbi yardım yapılması önerilir.

Ateş Karıncası Sokmasına Normal Tepki Nedir Ve Tedavisi Nasıl Olur?

Ateş karıncasının sokma reaksiyonunun ciddiyeti kişiden kişiye göre değişir. Ateş karıncaları ile diğer böcekler arasındaki ana farklardan biri ise, sıradan bir batma olayının, birden fazla ateş karıncasının batmasına denk olmasıdır. Çünkü bir ateş karıncasının höyüğü bozulduğunda buna karşılık olarak yüzlerce veya binlerce tepki gelir ve denk olma nedeni budur. Buna ek olarak her karınca defalarca sokabilir. Her karınca çenesi ile tutunup aynı yeri defalarca sokabilir. Eğer çıkartılmaz ise, bu, küçük dairesel dikiş çeşidine neden olabilir. Ateş karıncaları çeneleri ile tutunduğu için, sık sık ayrı çekilmeleri gerekir ve sıkıştıklarından dolayı kolay bir biçimde çıkartılamazlar. Ateş karıncaları tarafından sokulan hemen hemen her insan 30 ila 60 dakika arasında kaşınmaya başlar. Bu durumu 4 saat içinde küçük kabarcıklar devam ettirir. Bu durum genellikle 8 ila 24 saat içinde belli olan materyaller ile doludur. Bununla birlikte görülen, gerçekten ölü dokudur ve kabarcıklar açılmadığı sürece enfekte olma şansı azdır. İyileştiğinde lezyonlar yara izi bırakabilir.

Yangın karıncası tedavisi, püstül çizildiğinde veya kırıldığında ortaya çıkabilen ikincil bir bakteri enfeksiyonunu önlemeyi amaçlar. İkincil bakteriyel enfeksiyonu önlemek için kabarcıkları sabun ve su ile temizlemeniz önerilir. Bunu yaparken kabarcıkları tahriş etmemeniz gerekmektedir. Eğer bir kabarcık yanlışlıkla açılır ise, bölgeyi sabun ve su ile temizlemenize devam edip enfeksiyonu önlemeye devam etmeniz önerilir. Topikal kortikosteroid merhemler ve oral antihistaminikler bu reaksiyonlarla ilişkili kaşıntıyı rahatlatabilir.

Tüm vücut ekstraktı immünoterapisi nedir?

Ateş karıncası alerjisinin uzun süreli tedavisinde, diğer batan böceklerde olduğu gibi sadece zehir değil, karınca gövdesini de içerir ve buna tüm vücut ekstresi immünoterapi denir. Alerji uzmanı tarafından idare edilen, ateş karınca ısırmalarına karşı gelecekteki alerjik reaksiyonları önleyebilen son derece etkili bir tedavi yöntemidir.

Tüm vücut ekstresi immünoterapisi, bir hastanın ateş karıncalarına olan duyarlılığını azaltmak için giderek artan miktarda ekstraktın uygulanmasını içerir. Bu durum gelecekteki genel popülasyonun alerjik reaksiyonunu durdurabilir. Haftalar, aylar boyu bu durumu yaşayan insanlar önde olması gereken normal hayatlarına devam edebilirler. Eğer bunun gibi böcek soktuğunda alerjiniz olduğunu düşünüyor iseniz, alerji uzmanına görünmelisiniz. Geçmiş ve belirli testlere dayanarak deriden alerji testi ve immünoterapi için aday olup olmadığınızı belirleyecektir.

Önemli Bilgi;

Böcek alerjisi için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Böcek alerjisi olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji  /  İmmünoloji Uzmanları Böcek alerjisi  konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından böcek alerjisinden şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.