Böcek alerjisi, bir çok insanın adeta korkulu rüyası olan, genellikle sadece kaşıntı veya kabarma gibi sonuçlanan, bazı durumlarda ise ölümcül sebepleri olan bir hastalıktır. Kafanızda bir çok soru işareti bırakan bu makale ön sözünden sonra sizler için böcek alerjisinin tespitinin nasıl olduğunu anlattık;

Böcek Alerjisinin Teşhisi Nasıl Yapılır?

Böcek Alerjisinin Teşhisi Nasıl Yapılır?

Böcek zehrine karşı alerjiniz olabileceğinden şüphe duyuyorsanız, bir alerji uzmanına başvurmalısınız. Alerji uzmanınız, önceki sokmalar ile ilgili sorularda dahil olmak üzere, ayrıntılı tıbbi bir hikaye almalıdır. Bu sokmalara verilen tepkiler, yaşanılanlar, tepkime süresinin ne kadar sürdüğü, rahatlamak için nelerin yapıldığı gibi tıbbi hikayeler alerji uzmanınızın işini rahatlatabilecek bilgilerdir. Alerji uzmanınız, böcek zehrine karşı alerjiniz olup olmadığını deri prick testi, kan testi veya intradermal cilt testi ile teşhis edebilir.

Deri prick testinde, böcek zehri içeren az miktarda sıvı, sırt ve önkola yerleştirilir ve daha sonra küçük, steril bir prob ile sıvının cilde sızmasına izin verilir. Yükseltilmiş, kırmızımsı bir nokta 15-20 dakika içinde oluşur ise, bu bir alerji olduğunun göstergesidir.

Kan testinde, böcek zehrine karşı immünoglobin(IgE) antikorlarının varlığını test etmek için bir kan örneği laboratuara gönderilir. Sonuçlar kesin değilse örneğin, cildinizde kanama, veya kan testiniz negatif ise, ancak tıbbi geçmişiniz alerjik bir reaksiyon geçirdiğinizi gösteriyor ise, alerji uzmanınız cilt içi deri testi önerir ve az miktarda zehir özütü cildin hemen altına enjekte edilir. Uygulanan alan, alerjik reaksiyon belirtileri için yaklaşık 15 dakika sonra incelenir. Bu test IgE antikorlarının varlığının belirlenmesinde deri prick veya kan testinde daha doğru sayılır.

Cilt ya da kan testi tepkisinin gücü, bir daha ki sefere sokulduğunda alerjik reaksiyonunuzun ne kadar şiddetli olacağına işaret etmez.

Önemli Bilgi;

Böcek alerjisi için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Böcek alerjisi olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji  /  İmmünoloji Uzmanları Böcek alerjisi  konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından böcek alerjisinden şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.