Bir çok insanın beklide kronik olarak başına gelen bu rahatsız edici burun tıkanıklığı durumunun uyku uyuyamama, koku yetisini kaybetme gibi önemli görülen sorunları olsa da neredeyse kimse bu hastalığı o kadar önemsemez. Bir çok alerjik durumdan oluşan burun tıkanıklığının nedenlerini inceledik, bakalım nedenleri neymiş.

Burun Tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir?

Burun Tıkanıklığı Nedenleri Nelerdir?

Burun tıkanıklığı, burundaki kan hücreleri ve kemiklerin iltihabından oluşabilecek her şeyden olabilir. Eğer örneklendirirsek ; enfeksiyonlar, soğuk algınlığı, grip olmak, sinüzit, alerjiler ve sigara içmek gibi örnekler bize bunların burun tıkanıklığına sebep olabileceğini gösteriyor.Bazı insanların kronik olarak burun tıkanıklılığı vardır ve bunun hiçbir sebebi yoktur.Bu durum alerjik olmayan rinitler ve vazomotor rinitler olarakta bilinirler.

Az miktarda görünen burun tıkanıklıklarının sebebi olarak burun pilopları ve tümörleridir.

Burun Tıkanıklığının Genel Nedenleri

– Akut sinüzit

– Kronik sinüzit

– Alerjiler

– Soğuk algınlığı

– Dekonjestan burun spreyi aşırı kullanımı

– Uyuşturucu bağımlılığı

– Nemli hava

– Genişleyen lenf bezleri

– Burunda yabancı bir madde

– Hormonal değişiklikler

– Burun pilopları

– Alerjik olmayan rinitler

– Astım

– Hamilelik

– Solunum yetmezliği virüsü

– Stres

– Tiroid rahatsızlıkları

– Tütün kullanımı

– Granülomatoz poliyanjit

Önemli Bilgi;

Burun tıkanıklığı için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Burun tıkanıklığı olan kişiler alerjik uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları alerjik hastalıklar konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından alerjiden şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.